Pies – najlepszy przyjaciel człowieka ma swój pomnik i to nie jeden. Zobacz, gdzie w Polsce możesz spotkać rzeźby czworonogów.
Warszawski pomnik Asa
Spacerując po Łazienkach Królewskich w Warszawie, warto zajrzeć do Starej Pomarańczarni. Przed nią została umieszczona rzeźba wyżła Asa – bohatera noweli Adolfa Dygasińskiego.
Fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons
Rzeźba, która przedstawia śpiącego psa, jest kopią rzeźby Czesława Makowskiego z 1903 roku, będącej elementem nagrobka Adolfa Dygasińskiego na Cmentarzu Powązkowskim.
Rzeźba Asa została ustawiona przy Starej Pomarańczarni, w miejscu pochówku psów strażniczych Łazienek.
CZYTAJ: Skrzydło kondora inspiracją dla turbin wiatrowych [ZDJĘCIA]
Pomnik psa Dżoka – symbol psiej wierności
Pomnik, który jest w pobliżu Wawelu i mostu Grunwaldzkiego, upamiętnia psa Dżoka – mieszańca o czarnym umaszczeniu, który przez niemal rok czekał na swojego tragicznie zmarłego pana w pobliżu ronda Grunwaldzkiego. Po roku dokarmiania przez mieszkańców Krakowa został przygarnięty przez Marię Müller. Po jej śmierci w 1998 roku pies uciekł. Zginął tragicznie – pod kołami jadącego pociągu.
Fot. Euku, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Pomnik, który znajduje się na bulwarze Czerwieńskim nad Wisłą w Krakowie, w pobliżu Wawelu i mostu Grunwaldzkiego, przedstawia wnętrze ludzkich dłoniach, na których umieszczony jest pies z wyciągniętą lewą łapą w kierunku widza. Pomnik ma symbolizować psią wierność i więź zwierzęcia z człowiekiem.
Do powstania pomnika przyczyniło się wiele organizacji oraz znane osoby m.in. Zbigniew Wodecki, Jerzy Połomski, Krzysztof Piasecki i Krzysztof Cugowski, a także wielu krakowian. Twórcą rzeźby pomnikowej jest Bronisław Chromy. Jej odsłonięcia, 26 maja 2001 roku, dokonał owczarek niemiecki Kety.
Napis na pomniku głosi: “Pies Dżok, Najwierniejszy z wiernych, symbol psiej wierności. Przez rok (1990–1991) oczekiwał na rondzie Grunwaldzkim na swojego pana, który w tym miejscu zmarł”.
Fot. Wizzard, Public domain, via Wikimedia Commons
Historia Dżoka przypomina inną, słynną na cały świat historię Hachiko – psa rasy akita, który przez prawie 10 lat czekał na przybycie swojego pana przy tokijskiej stacji.
CZYTAJ: Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem
Pomnik Reksia w Bielsku-Białej
Będąc w Bielsku-Białej warto zajrzeć na plac pomiędzy ul. 11 listopada i ul. ks. Stanisława Stojałowskiego. Tam, 3 sierpnia 2009 roku został odsłonięty pomnik Reksia – głównego bohatera serialu animowanego, którego twórcą był Lechosław Marszałek.
Fot. Jacek Proszyk, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Rzeźba, odlana z brązu, mierzy 90 cm i waży 130 kg. Nieodłączną jej częścią jest fontanna. Pomnik wykonał Jerzy Mikler z Bielska-Białej.
Pies Werniks zaprasza do Kazimierza Dolnego
Wita wszystkich odwiedzających Kazimierz Dolny. Jaka historia kryje się za brązową figurką psa, umieszczoną u stóp kościoła farnego?
Historia psa Werniksa
Z historią tego posągu są związane przynajmniej dwie opowieści. Według pierwszej posąg miał upamiętnić psa Werniksa, który miał rzekomo przewodzić wszystkim kazimierskim psim uliczkom. Szczęśliwy dom miał znaleźć u malarza Zbigniewa Szczepanka, który po wyjeździe z miasta, postawił ten pomnik. Chciał nim upamiętnić łączącą go przyjaźń z czworonogiem.
Fot. RL
Według drugiej historii pies nazywał się Kwadrat i każdej wiosny przepływał lub przyjeżdżał do Kazimierza Dolnego z Janowca. Spędzał w nim całe lato. Gdy pewnej wiosny pies nie pojawił się w miasteczku, jeden z lokalnych malarzy postanowił uwiecznić zaginionego czworonoga. Z pomocą lokalnego rzeźbiarza wykonali figurkę, do której miał pozować cierpliwy pies Werniks, którego właścicielem był jeden z artystów.
Pomnik powstał w 2000 roku. Był to pierwszy posąg psa kundelka w Polsce.
RL / opr. AKos
Fot. RL