Przybliża morze. Tężnia solankowa nad rzeką Krzną [ZDJĘCIA]

img 20240514 175418 2024 05 14 175903

Stają się coraz bardziej popularne. Mowa o tężniach solankowych, które wykorzystywane są w profilaktyce i leczeniu schorzeń dróg oddechowych. W Białej Podlaskiej oddano taki obiekt do użytku nad rzeką Krzną w ramach budżetu obywatelskiego. Inwestycja cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta.

CZYTAJ: Pierwsza w powiecie. Tężnia solankowa uroczyście otwarta [ZDJĘCIA]

– Fajna inwestycja, jesteśmy zadowoleni – mówią mieszkańcy. – W ośrodkach sanatoryjnych takie tężnie są już płatne. Bardzo dobra i wskazana sprawa, zwłaszcza dla starszych osób. Inwestycja, która jest potrzebna, jeśli ludzie chorują na drogi oddechowe, gardło. Akurat wnuczek ma chore gardło. Chcieliśmy, żeby skorzystał.

– Tężnie są coraz bardziej popularne – mówi współpomysłodawca budowy tężni w ramach Budżetu Obywatelskiego, radny Marek Dzyr. – Okazało się, że jedna z nich niedawno powstała w Łukowie. Sprawdziliśmy projekt. Okazało się, że to nie jest nieosiągalne. Tężnia to tak naprawdę taki prostokąt zbudowany z drewna, który jest wypełniony specjalnym drzewcem, po którym ścieka solanka. Krople rozbijając się o gałązki, po prostu się rozbijają i unoszą w powietrzu. Czuć różnicę, nawet jak się idzie ścieżką rowerową, a siądzie się, czy podejdzie do tężni, to czuć jej mikroklimat. Naprawdę to działa. A z tego, co powiedział wykonawca, to ta sól będzie się jeszcze bardziej osadzała na tych gałązkach i będzie jej coraz więcej, a tym samym ten mikroklimat będzie coraz większy.

– Dzięki naszym zabiegom przybliżamy morze do człowieka – mówi dr Marek Michnar, pulmonolog. – Czyli człowiek nie musi jechać nad morze, żeby chodzić sobie po plaży, tylko idzie na taką tężnię. Tężnia jest polecana małym dzieciom albo osobom dojrzałym z chorobami takimi jak astma, zapalenie zatok, przewlekłym nieżytem nosa, POHP. Myślę, że też to pomoże osobom, które mają tendencję do suchej skóry.

– Regulamin jest na samej tężni. Zachęcam do korzystania. W regulaminie są wypisane przeciwwskazania do korzystania, ponieważ to nie jest dla wszystkich. Jeśli osoby są obciążone pewnymi chorobami, którym nie zaleca się takich kąpieli solankowych, to proszę, aby uważnie przeczytały regulamin – dodaje Marek Dzyr.

– To jest chwila odpoczynku. Można sobie tutaj posiedzieć. Cisza, spokój. To jest po prostu piękne miejsce wśród zieleni. Mam nadzieję, że będzie tak zawsze – mówi mieszkanka Białej Podlaskiej.

Przeciwwskazaniem do korzystania z tężni są choroby nowotworowe, stan po świeżo przebytym zawale mięśnia serca, nadczynność tarczycy i niewydolność naczyń wieńcowych serca. Z tężni zaleca się korzystać od 2 do 3 razy w tygodniu od 30 minut do godziny.

CZYTAJ: Włodawska tężnia już otwarta [ZDJĘCIA]

W województwie lubelskim tężnie powstały już m.in. we Włodawie, Łęcznej i Łukowie.

MaT / opr. AKos

Fot. Małgorzata Tymicka

Exit mobile version