Prof. Kowalski z KRRiT: Środki z abonamentu bezwzględnie powinny znajdować się w spółkach

abonament1 2024 05 27 183712

Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji profesor Tadeusz Kowalski popiera wspólną kampanię społeczną 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia dotyczącą abonamentu.

W specjalnych komunikatach we wszystkich województwach mieszkańcy mogą usłyszeć, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego od początku roku nie przekazuje rozgłośniom regionalnym należnego im abonamentu.

CZYTAJ: Kampania Społeczna 17-tu Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia

Profesor Tadeusz Kowalski w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową działania szefa Krajowej Rady nazywa próbą utrudnienia życia mediom publicznym. – Środki z abonamentu bezwzględnie powinny już znajdować się w spółkach, które realizują zadania publiczne wynikające z ustawy o radiofonii i telewizji. Od samego początku byłem przeciwny jakimkolwiek uchwałom, które warunkowały możliwość wypłaty tych środków mediom publicznym. Na dzień dzisiejszy w spółkach – czyli Telewizji Polskiej, Polskim Radiu i rozgłośniach regionalnych, powinno być 292 miliony złotych na kontach bankowych tych spółek – one są tymczasem w większości w depozytach sądowych – powiedział Tadeusz Kowalski.

CZYTAJ: Tomasz Siemoniak: działania KRRiT pokazują, że stała się ona ciałem politycznym

Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dodaje, że nie wie, przed czym Maciej Świrski chce zabezpieczyć środki abonamentowe w depozycie, ponieważ likwidatorzy działają zgodnie z prawem. – Wszystko to służy wydłużaniu czasu ostatecznych decyzji, co de facto utrudnia życie mediom publicznym. Utrudnia dotarcie z pewnymi informacjami do słuchaczy, a zwłaszcza planowanie produkcji, bo ona często wymaga wyprzedzenia. Pewnych rzeczy nie robi się z dnia na dzień, tylko one wymagają wcześniejszych umów, zaliczkowania. Biorąc to wszystko pod uwagę, sytuacja jest głęboko niepokojąca – mówił Tadeusz Kowalski.

CZYTAJ: Prof. Kowalski: działania KRRiT w sprawie abonamentu są niezgodne z prawem

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski odmówił Informacyjnej Agencji Radiowej wypowiedzi na temat kampanii, zarzucając Polskiemu Radiu możliwość manipulacji. Zapewnił, że chętnie wypowie się w programie na żywo.

Komunikaty specjalne, jednakowe we wszystkich rozgłośniach, są emitowane także w Radiu Lublin po serwisach o 8.00, 9.00, 15.00, 16.00. Z komunikatów słuchacze dowiadują się, na co jest przekazywany abonament – na misyjny program.

Redaktor naczelny i likwidator Polskiego Radia Pomorza i Kujaw Cezary Wojtczak powiedział, że kampania będzie prowadzona do skutku. – Będziemy emitować do skutku, czyli do dnia, w którym ostatnia rozgłośnia regionalna dostanie blokowane przez pana Świrskiego pieniądze – powiedział dziennikarz.

RL / IAR / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version