“Pod biało-czerwoną zawsze jesteśmy razem”. Lublin świętuje Dzień Flagi RP [FILM, ZDJĘCIA]

img 4815 2024 05 02 135807 2024 05 02 141433

Dziś (02.05) Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. W ramach obchodów biało-czerwona została uroczyście podniesiona przy Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim, Starostwie Powiatowym w Lublinie, Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego i Urzędzie Miasta Lublin.

– Jest to symbol naszej tożsamości narodowej  mówi wojewoda lubelski Krzysztof Komorski. – Flaga w sensie wizualnym mówi nam z jednej strony o czystości, o szlachetności, z drugiej strony o odwadze, woli walki. A dzisiaj potrzebujemy jak tlenu również jedności, bycia razem. Pod tą biało-czerwoną flagą zbieramy się w trudnych chwilach, ale zawsze jesteśmy pod nią razem. 

ZOBACZ ZDJĘCIA Podniesienie flagi narodowej na maszt Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego

 CZYTAJ: Tadeusz Sobieszek: Manifestowanie przywiązania do barw narodowych to nasza wielowiekowa tradycja

– Barwy narodowe dla żołnierza to jedna z najważniejszych rzeczy mówi dowódca 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”  płk Zbigniew Krzyszczuk. – To jest coś, co od wieków, nam żołnierzom, ale i całemu społeczeństwu daje wyznacznik, jak mamy się zachowywać, jak mamy postępować i czego mamy bronić. I moim zdaniem pod tą biało-czerwoną flagą zawsze powinniśmy stać i jej bronić. 

Podczas uroczystości przed Lubelskim Urzędem Wojewódzkim została podniesiona także flaga Unii Europejskiej oraz odegrany jej hymn. 

ZOBACZ ZDJĘCIA Podniesienie flagi narodowej na maszt Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego

– To jest bardzo ważny dzień – mówił podczas uroczystości przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski. – Słowa Bóg, honor i ojczyzna zawsze były najwyższą wartością. Zróbmy wszystko, żeby przekazać te wartości młodemu pokoleniu. Aby one szły do młodych, by oni nieśli je wysoko, tak jak dzisiaj wysoko mamy flagę biało-czerwoną, która dumnie łopocze. Żeby nieśli te wartości w następne pokolenia.

– To dobrze, że ustanowiono takie święto i  od 20 lat możemy uczestniczyć w  uroczystościach i przypominać, jak ważne są nasze symbole i barwy narodowe – mówi zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych Anna Augustyniak. – W moich młodzieńczych latach zawsze było mi brak tego, że nie obchodzimy święta naszych barw narodowych. W dawnych latach czczenie barw narodowych kojarzyło mi się najczęściej z jakimiś wydarzeniami sportowymi.

ZOBACZ ZDJĘCIA Podniesienie flagi narodowej na maszt Urzędu Miasta Lublin:

W uroczystym podniesieniu biało-czerwonej flagi przed lubelskim ratuszem na placu Łokietka licznie wzięli udział mieszkańcy miasta: – Flaga zawsze kojarzy mi się pozytywnie z uczuciem miłości do kraju. To jest nasz symbol narodowy. Kiedy widzieliśmy, jak wciągają flagę na maszt i grają Mazurka Dąbrowskiego, to aż się głos łamał i łza kręciła w oku. Flaga powinna łączyć Polaków, gdziekolwiek byśmy nie byli.

ZOBACZ ZDJĘCIA Podniesienie flagi narodowej przed Starostwem Powiatowym w Lublinie

Oficjalnie flaga biało-czerwona została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości po latach zaborów.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

2 maja 1945 roku biało-czerwona została zawieszona na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Zrobili to żołnierze 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszkowski, zdobywając nazistowską stolicę i przyczyniając się do zakończenia działań wojennych w Europie. 

Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

InYa / opr. LisA / ToMa

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version