Organy KUL czeka renowacja [ZDJĘCIA]

img 4141 2024 05 10 131150

Jeszcze w tym roku rozpocznie się renowacja organów z auli Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Gmachu Głównym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Instrument został zbudowany w latach 1981-1983. Instrument składa się z około 20 tysięcy mniejszych i większych elementów, w tym kilku tysięcy samych piszczałek, z których wydobywa się dźwięk.

CZYTAJ: Studenci na tropie bursztynu. Jedyna w Polsce taka kopalnia [ZDJĘCIA]

– Organy to największy, najbardziej skomplikowany instrument muzyczny wymyślony przez człowieka. Mają też bogatą historię – mówi dr Andrzej Gładysz, adiunkt z Katedry Instrumentologii Instytutu Nauk o Sztuce KUL. – W połowie III w. przed Chrystusem grecki inżynier Ktesibios z Aleksandrii w Egipcie wymyślił taki prototyp organów – to był organy wodne. Nasz instrument powstawał w okresie stanu wojennego. To ogromny instrument o co najmniej 20 tys. elementów, wszystkie podzespoły mają ponad 40 lat. Żeby ten instrument mógł pełnić funkcję koncertową, żeby był efektywny, to potrzebuje szeregu zmian, unowocześnień.

Organy z KUL zostały zbudowane z drewna, mają także elementy ze stopu cyny, ołowiu i… plastiku. A grały na nich największe sławy polskiej organistyki, m.in. rektorzy Akademii Muzycznej w Katowicach: prof. Julian Gembalski i prof. Władysław Szymański, prof. Andrzej Białko i Maurycy Merunowicz z Krakowa, prof. Gabriela Klauza i Robert Brodacki z Lublina.

Organy po renowacji „otrzymają” nowy koloryt i barwę dźwięku. Ponownie zabrzmią na uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego 2025/26.

RyK / opr. AKos

Fot. KUL

Exit mobile version