Może dotknąć każdego z nas. Ta choroba często nie daje objawów

pexels thirdman 7659564 1 2024 05 17 173050

Dziś przypada Dzień Nadciśnienia Tętniczego, które dotyczy co trzeciego Polaka. Lekarze podkreślają, że wczesne wykrycie tego schorzenia przekłada się na mniejsze ryzyko rozwoju powikłań.

Choroba, która często przebiega bezobjawowo

– Badania potwierdzają, że pacjenci, którzy mają nadciśnienie tętnicze, skarżą się na częstsze bóle głowy, ale dopiero wtedy, kiedy wiedzą, że mają nadciśnienie – mówi konsultant wojewódzki do spraw hipertensjologii dr hab. n. med. Wojciech Myśliński z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego numer 1 w Lublinie. – Problem jest taki, że nadciśnienie tętnicze często przebiega w sposób bezobjawowy, stąd tak duża populacja osób z nierozpoznanym nadciśnieniem. Około 30 proc. pacjentów ma nierozpoznane nadciśnienie tętnicze. To oznacza, że ci pacjenci nie mają żadnych dolegliwości, a ta pozostała grupa to niekoniecznie chorzy, którzy mają dolegliwości z tego powodu, tylko to nadciśnienie zostało wykryte np. w czasie wizyt bądź pomiarów dokonywanych przez pacjentów. To jest problem, że to schorzenie bezobjawowe, które po wielu latach trwania, szczególnie jeżeli nie było leczone, prowadzi do poważnych następstw, jak zawał serca, udar mózgu czy niewydolność serca.

W każdym domu powinien znaleźć się ciśnieniomierz

Jak podkreślają specjaliści, bardzo ważne jest, by pamiętać o przeprowadzaniu u siebie pomiarów ciśnienia.

– Każdy moment jest dobry, żeby kupić ciśnieniomierz – wskazuje prof. Andrzej Głowniak z Katedry i Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Każdy z nas powinien od czasu do czasu sprawdzać sobie poziom ciśnienia tętniczego, takie są rekomendacje kardiologów. Natomiast jeżeli ktoś w naszej rodzinie – rodzice, rodzeństwo, dziadkowie – miał problemy z nadciśnieniem, ryzyko, że wystąpi ono u nas, na pewno jest większe. Namawiam każdego, żeby regularnie mierzyć ciśnienie. Tzw. wysokie prawidłowe ciśnienie, które w dzisiejszych czasach możemy zmierzyć u wielu osób, nie powinno przekraczać 140/90 milimetrów słupa rtęci. Jeżeli w kolejnych pomiarach wykonywanych w sposób systematyczny, ciśnienie przekracza tę wartość, zdecydowanie powinniśmy udać się do lekarza. Nawet jeżeli nie przekracza, ale stale utrzymuje się na tym poziomie, również należy skonsultować się z lekarzem.

CZYTAJ: Ekspert: najczęstszą przyczyną bólu głowy jest nadciśnienie

Producenci elektroniki w sektorze zdrowia

Jak zauważa dr hab. n. med. inż. Kamil Jonak, dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej Politechniki Lubelskiej, w segment zdrowia wchodzi coraz więcej producentów elektroniki.

– Mamy zegarki elektroniczne z sensorami badającymi już obecnie EKG, mającymi pulsometry, które pozwalają nam wykryć nawet arytmię, jeżeli używamy takiego zegarka w trybie ciągłym – wskazuje naukowiec. – Jeżeli nastąpi jakieś załamanie zdrowotne czy np. nadciśnienie, to zegarek nas o tym poinformuje. Pozwala nam wyłapać pewne zmiany, które do tej pory były domeną tylko i wyłącznie profesjonalnego holtera. Dzięki temu możemy monitorować nasze zdrowie cały czas, a holtera nie będziemy nosić miesiąc, bo jest to dość niewygodne. Raczej nosi się go dobę czy dwie, żeby wyłapać zmiany w pracy serca w rytmie dobowym.

Co z aktywnością fizyczną u osób z nadciśnieniem tętniczym?

Aktywność fizyczna u osób z nadciśnieniem tętniczym jest wskazana, jednak trzeba pamiętać o kilku kwestiach.

– Jeżeli chcemy uprawiać sport bardziej intensywnie, nie amatorsko, powinniśmy zacząć od wizyty u lekarza i przebadania się – zaznacza prof. Andrzej Głowniak. – Z nadciśnieniem można i należy ćwiczyć. Regularna aktywność fizyczna to podstawowa sprawa. Nawet w dzisiejszych czasach, kiedy jesteśmy zagonieni, to, że biegamy z jednego miejsca w drugie, nie znaczy, że to jest nasza aktywność fizyczna. To ma być aktywność czysto relaksacyjna, w takim sensie, że w wolnym czasie powinniśmy znaleźć przynajmniej trzy razy w tygodniu, a najlepiej pięć razy, godzinę na zdrowy wysiłek, najlepiej na świeżym powietrzu albo na siłowni. Ale to wysiłek typu cardio, a więc bez intensywnych ćwiczeń, bez interwałów – taki, który powoduje, że jeżeli będziemy go regularnie stosować, a nasze ciśnienie było w granicznych wartościach czy nawet nieznacznie je przekraczało, po 3-6 miesiącach mamy bardzo dużą szansę, że ono wróci do normy.

Kluczowe w zapobieganiu nadciśnieniu tętniczemu są: aktywność fizyczna, spożywanie mniejszej ilości soli, rezygnacja z używek, dbanie o higienę snu i niwelowanie sytuacji stresowych.

LilKa / IAR / opr. WM

Fot. pexels.com

Exit mobile version