Dziś Światowy Dzień Bez Tytoniu. Choć wiedza o szkodliwości palenia jest powszechna, to blisko 30% Polaków wciąż “puszcza dymka”. Jednak po tradycyjne papierosy sięgają przede wszystkim starsi palacze, młodzi znacznie częściej wybierają e-papierosy.
Jak wskazuje psycholog Marlena Stradomska, e-papierosy są dla młodych ludzi atrakcyjne wizualnie oraz łatwo dostępne, dodatkowo tak zwane jednorazówki można kupić już za kilkanaście złotych.
– W wielu krajach, takich jak Norwegia, snusy czy papierosy nie są tak atrakcyjne, nawet pod względem kolorów – zaznacza Stradomska. – A tutaj jeżeli chodzi o jednorazówki, mamy mnóstwo różnych rzeczy. To też może być ciekawą formą. Kiedyś dzieciaki lubiły mieć fajny długopis czy jakiś super gadżet. W tym momencie szukamy coraz to nowszych smaków, coraz bardziej wyjątkowych bajerów. Rzeczywiście może to pokazywać status społeczny.
CZYTAJ: Nie zostawiajmy dzieci ani zwierząt w rozgrzanych samochodach!
Lekarze zajmujący się chorobami płuc cały czas gromadzą wiedzę na temat wpływu e-papierosów na ten narząd.
– E-papierosy poza silnie uzależniającą nikotyną, zawierają też szereg innych toksycznych substancji – mówi kierownik Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego numer 4 w Lublinie, profesor Janusz Milanowski. – Są liczne doniesienia o bardzo toksycznym wpływie e-papierosów, a zwłaszcza dodatków do nikotyny – różnych smakowych substancji uatrakcyjniających tę formę wdychanej nikotyny. W historii kliniki mamy również przypadki tak toksycznego uszkodzenia płuc, że młody człowiek niestety nie mógł być uratowany. Właśnie z powodu zatrucia mieszanego e-papierosami, plus jeszcze dopalacze.
Z raportu Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych wynika, że na polskim rynku dostępnych jest nawet 770 wariantów e-papierosów. Wśród nich są tak zwane jednorazówki, po które bardzo chętnie sięga młodzież.
W kwietniu minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała wprowadzenie w Polsce zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów, ma on wejść w życie jesienią tego roku.
CZYTAJ: Ekspert: jednorazowe e-papierosy wśród najbardziej niebezpiecznych produktów dla środowiska
MaK / opr. WM
Fot. pixabay.com