Minister finansów: nie toczą się prace nad przyjęciem euro

domanski 2024 05 17 214722

– Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro – powiedział minister finansów Andrzej Domański w piątek (17.05) podczas wystąpienia w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej.

Domański podczas „Live z ministrem finansów” odpowiadał m.in. na pytania internautów. Przypomniał, że w tym roku polska gospodarka będzie się rozwijać w tempie 3,1 proc. i że w roku 2025 oczekiwany jest wzrost na poziomie 3,7 proc. PKB.

CZYTAJ: Rachunki za prąd wkrótce wzrosną. Czy zmiana będzie odczuwalna?

“Gospodarka absolutnie niegotowa na euro”

– Gospodarka jest w dobrej, a nawet bardzo dobrej kondycji, ale chcemy rosnąć szybciej, nie możemy się zadowalać wzrostem rzędu 3 proc. – powiedział Domański.

Odniósł się także do sprawy wprowadzenia euro w Polsce. Ocenił, że obecnie dyskusja o przyjęciu wspólnej waluty jest „dyskusją zastępczą”.

– Polska gospodarka jest absolutnie niegotowa na przyjęcie euro, nie spełniamy kryteriów konwergencji – powiedział Domański. Podkreślił, że złoty wiele razy pomógł polskiej gospodarce w radzeniu sobie z kryzysami. – W Ministerstwie Finansów nie trwają prace nad przyjęciem wspólnej waluty, nawet potencjalnym – dodał.

Polska zobowiązała się do przyjęcia euro w momencie, kiedy został podpisany traktat akcesyjny, na mocy którego nasz kraj stał się członkiem UE.

“Zależy nam na dobrze opłacanych miejscach pracy”

Minister mówił też w piątek, że przedsiębiorcy zwracają uwagę na problem z pracownikami w Polsce. – Chcemy nowych miejsc pracy, ale nie wszystkich. Zależy nam na dobrze opłacanych miejscach pracy, na przykład w sektorze nowych technologii. Dlatego prowadzimy rozmowy ze spółkami zaawansowanych technologii, aby takich miejsc pracy tworzono jak najwięcej – powiedział minister finansów.

Jak dodał, dla przyspieszenia wzrostu konieczne jest uruchomienie inwestycji prywatnych i wskazał na potrzebę tworzenia przyjaznego środowiska dla inwestycji.

Domański mówił także o zmianach w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zauważył, że wraz z minister zdrowia Izabelą Leszczyną przedstawił plan zmian w składce, który miał być korzystny dla 93 proc. przedsiębiorców. – Wokół tej propozycji pojawiło się nieco kontrowersji. Będziemy szukać porozumienia, rozmawiać z przedstawicielami innych partii – zapowiedział.

Jak daleko możemy pójść z obniżeniem podatku?

Przypomniał, że został zobowiązany do opracowania planu wprowadzenia kwoty wolnej od podatku dla osób fizycznych na poziomie 60 tys. zł. Podtrzymał deklarację, że to rozwiązanie wejdzie w życie, choć nie podał żadnej daty. Mówił także o zmianach w podatku od zysków kapitałowych, czyli w tzw. podatku Belki.

– Trwają konsultacje, jak daleko możemy pójść z obniżeniem podatku Belki. Zaproponowaliśmy coś w postaci kwoty wolnej – osobnej dla depozytów, osobnej dla inwestycji na rynku kapitałowym. To nie jest wielka obniżka, ale to jest pokazanie kolejnego kroku w myśleniu o podatkach w Polsce i o podatku od zysków kapitałowych – powiedział minister Domański.

Podkreślił, że jest zwolennikiem tego, aby „podatki były zbliżone” i żeby przez rozwiązania podatkowe „nie tworzyć sztucznych preferencji”.

– Podatek będzie obniżony od 1 stycznia. W MF trwają prace nad innymi rozwiązaniami, które będą wspierały oszczędności Polaków na rynku finansowym – powiedział Domański.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. www.gov.pl

Exit mobile version