Redaktor naczelna Radia Katowice: to nie likwidatorzy szkodzą rozgłośniom i słuchaczom

picture.php 2024 05 30 180727

– To nie likwidatorzy szkodzą rozgłośniom i słuchaczom – powiedziała redaktor naczelna i likwidatorka Radia Katowice Ewelina Kosałka-Passia (na zdj.), komentując czwartkowy apel KRRiT skierowany do rozgłośni regionalnych Polskiego Radia. – Jest dużo zawiłości, ale to nie my jesteśmy antybohaterami tej opowieści – dodała.

CZYTAJ: Kampania Społeczna 17-tu Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia

W poniedziałek ruszyła wspólna kampania społeczna 17 Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia. W specjalnych komunikatach we wszystkich województwach mieszkańcy mogą usłyszeć, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji od początku roku nie przekazuje rozgłośniom regionalnym należnego im abonamentu. Do kampanii dołączyło również Polskie Radio.

CZYTAJ: Sąd odmówił przyjęcia od szefa KRRiT do depozytu pieniędzy dla Polskiego Radia

Skomplikowana sprawa depozytów

W czwartek KRRiT – w apelu do rozgłośni regionalnych PR – wezwała “do zaprzestania rozpowszechniania fake newsów na antenach 17 regionalnych rozgłośni Polskiego Radia”. – Członkowie KRRiT wyrażają stanowczy sprzeciw wobec rozpowszechniania przez regionalne rozgłośnie publicznego radia zmanipulowanych informacji, wprowadzających w błąd opinię publiczną – napisano.

KRRiT wskazała, że “pieniądze są złożone w depozytach sądowych, na kontach Ministerstwa Finansów”. – Likwidatorzy rozgłośni regionalnych oraz Polskie Radio S.A. mogą je dobrowolnie podjąć na swój własny wniosek – napisano.

W rozmowie z PAP redaktor naczelna i likwidatorka Radia Katowice Ewelina Kosałka-Passia podkreśliła, że “przewodniczący Świrski zarzuca rozgłośniom regionalnym propagowanie i wypuszczanie fake newesów, ale on sam mija się z prawdą, ponieważ sprawa depozytów jest zdecydowanie bardziej skomplikowana”. – Przewodniczący KRRiT złożył wnioski o depozyty do wielu sądów, a te wnioski w większości sądów zostały odrzucone. Świrski skarżył te decyzje, ale również i te skargi zostały odrzucone – powiedziała.

CZYTAJ: Prof. Kowalski z KRRiT: Środki z abonamentu bezwzględnie powinny znajdować się w spółkach

Jako przykład podała Radio Katowice, które ma pierwszy depozyt założony przez Macieja Świrskiego prawomocnie odrzucony. – Wysłaliśmy ponaglenie do przewodniczącego Świrskiego o przelanie pieniędzy, ponieważ nie są one w dyspozycji sądu – podkreśliła Kosałka-Passia.

Zaznaczyła, że “mówienie o tym, że likwidatorzy mogą te pieniądze podejmować nie jest prawdziwe, ponieważ tak nie jest”. W uzasadnieniu Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w kwestii ostatniego wniosku o depozyty napisano, że “wnioskodawca nie posiada zdolności sądowej ani procesowej”. Jak dodała likwidatorka Radia Katowice, “takie są uzasadnienia sądów w kwestii odrzucenia wniosków o depozyt złożonych przez przewodniczącego Świrskiego”.

Zwróciła uwagę, że “w związku z tym, że sąd te wnioski o depozyty odrzuca, te pieniądze wracają do KRRiT”. – To właśnie dlatego mówimy, żeby przewodniczący Świrski te pieniądze, które są w KRRiT, przelał na konta spółek – podkreśliła.

CZYTAJ: Bartłomiej Sienkiewicz: do Sejmu trafił wniosek o postawienie szefa KRRiT Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu

Abonament to nie dodatek

KRRiT w apelu napisała, że “rozgłośnie regionalne nie zostały pozbawione pieniędzy na funkcjonowanie”. – Utrzymują się z reklam, sponsoringu, grantów i własnych wydawnictw. Środki z abonamentu są jedynie uzupełnieniem kosztów nadawania, z przeznaczeniem wyłącznie na realizację misji publicznej – wyjaśniono w oświadczeniu.

Ewelina Kosałka-Passia zaznaczyła jednak, że “nie jest to prawda, ponieważ wpływy z abonamentów nie są wyłącznie uzupełnieniem kosztów przeznaczonych na realizację misji publicznej”. – Jest to bardzo duża część budżetów każdej z rozgłośni regionalnych, to nie jest żaden dodatek – podkreśliła.

“Harmonogram ustalony w ubiegłym roku”

Członkowie KRRiT zaapelowali również, aby “likwidatorzy nie szkodzili już dłużej rozgłośniom i słuchaczom, lecz samodzielnie wypłacali środki finansowe z depozytów sądowych”.

Redaktor naczelna i likwidatorka Radia Katowice oceniła, że “jest to już wręcz kwestia pomówień”. – W jaki sposób możemy szkodzić radiosłuchaczom i rozgłośniom? Nie możemy wypłacać pieniędzy z depozytów, ponieważ depozyty są odrzucone. A robimy wszystko, żeby rozgłośnie regionalne funkcjonały należycie, realizujemy misję, odpowiadamy na wszystkie wezwania przewodniczącego Świrskiego – podkreśliła.

– Maciej Świrski, czego nie napisał w oświadczeniu, wczoraj późnym popołudniem pilnie wezwał nas wszystkich – powołując się na organ kontrolny, jakim jest Krajowa Rada, na art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji – do przesłania treści spotów naszej kampanii, którą przygotowujemy. Mamy to zrobić do 5 czerwca – powiedziała. W jej ocenie “to są działania, które utrudniają funkcjonowanie”.

– Wróćmy jednak to źródeł, są to przecież pieniądze, które wpłacali słuchacze radiowi i widzowie Telewizji Polskiej na abonament RTV. Harmonogram podziału wpływów został ustalony w ubiegłym roku – przypomniała.

“Rzeczy bez precedensu”

– Natomiast teraz dzieją się rzeczy, które są bez precedensu, bo nigdy w swojej historii KRRiT w taki sposób nie funkcjonowała – nie blokowała pieniędzy, mówiąc, że sytuacja jest niejasna. Ona nie jest niejasna, ponieważ likwidatorzy są wpisani do KRS, minęło już kilka miesięcy, a kolejne depozyty są odrzucane. Sytuacja jest jak najbardziej jasna – podkreśliła.

– To nie likwidatorzy szkodzą rozgłośniom i słuchaczom – dodała Ewelina Kosałka-Passia.

Poinformowała również PAP, że w piątek 17 Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia oraz Polskie Radio wystosuje oficjalne stanowisko na apel KRRiT. – Zapraszam również na konferencję prasową, która odbędzie się w środę w Poznaniu. W tym czasie jest tam organizowana konferencja poświęcona mediom publicznym. Przy tej okazji chcemy odpowiedzieć na wszystkie pytania – zapowiedziała. Jak zaznaczyła, “jest dużo zawiłości, ale to nie my jesteśmy antybohaterami tej opowieści”.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. Piotr Grzesiak/Radio Katowice 

Exit mobile version