Kultura azjatycka cieszy się coraz większym zainteresowaniem. To nie tylko animacje (anime) i japońskie komiksy (mangi), ale także muzyka, moda oraz potrawy.
Charakterystyczni dla kultury azjatyckiej są cosplayerzy, czyli osoby, które tworzą kostiumy i wcielają się w postacie fikcyjne pochodzące m.in. z komiksów, anime i gier.
CZYTAJ: Ponad 100 wydarzeń. Japonia zawita do Lublina [ZDJĘCIA]
– To jest pasja, która teraz bardzo dynamicznie się rozwija, ponieważ mamy coraz większą dostępność do kultury japońskiej – mówi Kaja Kowalska, koordynatorka ds. marketingu na festiwalu Akira. – Zaczęło wchodzić dużo anime do kin, zwiększyła się dostępność strojów do cosplayu. Mamy TikToka, medium, które jest złotem dla cosplayerów. Rozwój mediów społecznościowych i platform streamingowych, to, że tam zaczęły pojawiać się osoby, które interesują się kulturą japońską, a także filmy anime, bardzo wpłynęło na coraz większe zainteresowanie tym tematem. W polskiej odzieżówce mamy koszulki z wizerunkami postaci z anime. Cały rynek w to wszedł i ciągnie do przodu – wyjaśnia Kaja Kowalska.
Fani kultury azjatyckiej z terenów Lubelszczyzny skupiają się w Lubelskim Fandomie Mangowym, który działa przy UMCS.
Obecnie w Lublinie trwa Festiwal Spotkań Kultur Akira, który zrzesza fanów mangi i anime. Program tego wydarzenia można znaleźć TUTAJ.
PBer / opr. KrJ
Fot. archiwum RL