Były szef MSWiA Mariusz Kamiński (PiS), posłanka Marta Wcisło (KO) oraz poseł i przedsiębiorca Sławomir Ćwik (Polska 2050) zawalczą o mandaty do Parlamentu Europejskiego z pierwszych miejsc list wyborczych w okręgu lubelskim.
Liderem PiS w obejmującym woj. lubelskie okręgu nr 8 będzie były szef MSWiA Mariusz Kamiński, który w ostatnich wyborach parlamentarnych zdobył ponad 44,1 tys. głosów.
20 grudnia 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał byłego szefa CBA i szefa MSWiA w rządach PiS oraz jego byłego zastępcę Macieja Wąsika na dwa lata bezwzględnego pozbawienia wolności za ich działania w “aferze gruntowej”. Proces dotyczył operacji CBA w tzw. aferze gruntowej z lata 2007 r. CBA zakończyło operację specjalną wręczeniem dwóm mężczyznom tzw. kontrolowanej łapówki za “odrolnienie” w kierowanym przez Andrzeja Leppera ministerstwie rolnictwa gruntu na Mazurach. 23 stycznia 2024 r. prezydent Andrzej Duda ułaskawił Kamińskiego i Wąsika.
CZYTAJ: Oficjalnie: Mariusz Kamiński na czele lubelskiej listy PiS
Z drugiego miejsca na liście PiS wystartuje wieloletni europoseł Jacek Saryusz-Wolski, jeden z głównych negocjatorów przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Na trzecim miejscu jest poseł Dariusz Stefaniuk. Z ostatniego miejsca wystartuje poseł Suwerennej Polski Jan Kanthak.
Najpoważniejszą kontrkandydatką Kamińskiego będzie “jedynka” KO, posłanka Marta Wcisło, która w wyborach do Sejmu zdobyła 68,4 tys. głosów. Z listy KO kandydują też m.in. posłowie Krzysztof Grabczuk, Małgorzata Gromadzka, Michał Krawczyk i Krzysztof Bojarski.
CZYTAJ: Marta Wcisło liderką lubelskiej KO do Europarlamentu
Liderem listy Trzeciej Drogi będzie poseł, przedsiębiorca Sławomir Ćwik (Polska 2050). Z drugiego miejsca wystartuje również poseł, wcześniej wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński (PSL). Trójkę zamyka przyszła radna Świdnika Edyta Lipniowiecka (Polska 2050), która bezskutecznie ubiegała się o fotel burmistrza. Listę zamyka były marszałek województwa lubelskiego, obecnie radny sejmiku Sławomir Sosnowski (PSL).
Liderką listy Nowej Lewicy jest była prezydent Chełma (w latach 2006-2018) Agata Fisz. Z drugiego miejsca startuje poseł, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jacek Czerniak, a z trzeciego – prawnik Agnieszka Marcinkowska-Kozak.
CZYTAJ: Wybory do Europarlamentu: była prezydent Chełma „jedynką” Lewicy w Lubelskiem
“Jedynką” Konfederacji jest były europoseł, prezes Ruchu Prawdziwa Europa Mirosław Piotrowski, który reprezentował region w PE w latach 2004-2019. Związany z Radiem Maryja i Telewizją Trwam historyk i profesor KUL początkowo startował z list Ligi Polskich Rodzin, a później PiS. Delegację PiS opuścił kilka miesięcy po wyborach 2014 r. Przed wyborami 2019 r. założony przez niego Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi wycofał listy kandydatów, gdyż – jak mówił wówczas Piotrowski – “nie ma szans na osiągnięcie progu wyborczego w całym kraju”.
Piotrowski kandydował też w wyborach prezydenckich w 2020 r., plasując się na ostatnim miejscu w pierwszej turze (ponad 21 tys. głosów). W wyborach parlamentarnych w ub. r. bezskutecznie kandydował do Senatu.
CZYTAJ: Mirosław Piotrowski kandydatem Konfederacji do Parlamentu Europejskiego [ZDJĘCIA]
Z pierwszego miejsca na liście KWW Bezpartyjni Samorządowcy-Normalna Polska w Normalnej Europie startuje psycholog Beata Tyrka-Stećko, która w ostatnich wyborach samorządowych kandydowała na wójta gminy Adamów w powiecie zamojskim. Zdobyła 496 głosów i nie uzyskała mandatu.
25 maja 2014 r. w wyborach do Parlamentu Europejskiego na Lubelszczyźnie po jednym mandacie zdobyło PSL i PiS. Po raz pierwszy do PE dostał się wówczas kandydat ludowców, ówczesny marszałek województwa Krzysztof Hetman (24,8 tys. głosów). Najwięcej głosów w regionie uzyskał Piotrowski (73,4 tys.).
Ostatnie wybory do PE z 26 maja 2019 r. w okręgu nr 8 wygrało PiS uzyskując 58,95 proc. głosów i wprowadzając do PE Elżbietę Kruk (164,1 tys.) i Beatę Mazurek (204,6 tys.). W tym roku te europosłanki nie kandydują.
CZYTAJ: Wybory do Parlamentu Europejskiego: znamy „lokomotywy” list z Lubelskiego
W wyborach 2019 r. trzeci mandat na Lubelszczyźnie uzyskał lider listy Koalicji Europejskiej Krzysztof Hetman (105,9 tys.). Minister rozwoju i technologii w tym roku będzie otwierał listę Trzeciej Drogi w Wielkopolsce.
W 2023 r. Hetman zdobył mandat do polskiego Sejmu. Do PE za Hetmana trafić powinna Joanna Mucha, lecz ona także została wybrana na posła do polskiego parlamentu. Następny w kolejności do mandatu europosła byłby Riad Haidar, polityk zmarł jednak w maju br. Ostatecznie mandat europosła przypadł więc kolejnemu kandydatowi – Włodzimierzowi Karpińskiemu. Na byłym sekretarzu w warszawskim ratuszu i byłym ministrze w rządzie PO-PSL ciążą zarzuty korupcyjne związane z zawieraniem kontraktów na zagospodarowanie odpadów w Warszawie.
W Polsce tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Polacy będą wybierać 53 posłów.
PAP / RL / opr. WM
Fot. archiwum RL / Sławomir Ćwik FB