Dziś świętują wszystkie mamy

mama 5098862 1280 2024 05 26 072240

„Mama” – to najczęściej pierwsze wypowiedziane w życiu słowo. Dziś (26.05) jej święto – Dzień Matki. Polacy obchodzą je po raz 110. Święto jest okazją do szczególnego podziękowania mamie za zaangażowanie i wysiłek włożony w wychowanie, wsparcie w trudnych chwilach, troskę i miłość. Dzieci przygotowują dla swoich mam życzenia, laurki, przedstawienia i koncerty. Starsi obdarowują je kwiatami i upominkami.

CZYTAJ: „Jest co wspominać”. Święto zespołu z lubelskiej uczelni [ZDJĘCIA]

W 140 krajach

Dzień Matki jest obchodzony w ponad 140 krajach świata, ale w różnych terminach. Tylko w Polsce jest to 26 maja. Pierwsze polskie uroczystości związane z Dniem Matki odbyły w 1914 roku w Krakowie. W latach międzywojennych obchody święta organizował Polski Czerwony Krzyż w różnych miastach, a ich data była zmienna.

Tradycja oddawania czci matce sięga starożytności. Jest związana z kultem bogiń-matek, będących symbolem płodności i urodzaju, i składaniem im uroczystych ofiar. Dzień Matki jako współczesne święto ma genezę anglo-amerykańską.

W nowożytnej Europie dzień szczególnego uhonorowania mam pojawił się w XVII wieku w Wielkiej Brytanii jako chrześcijańskie święto Mothering Sunday – Niedziela u Matki. Został wyznaczony na czwartą niedzielę Wielkiego Postu i był wolny od pracy. Tego dnia wierni poprzez nawiedzenie parafialnego kościoła lub katedry oddawali cześć Matce Kościołowi – Mater Ecclesiae. Do jego tradycji należało również odwiedzenie rodziców, a także obdarowanie matki podarunkiem – głównie kwiatami (zwyczajowo fiołkami) i słodyczami, w zamian za błogosławieństwo. Córki piekły wtedy tak zwane „matczyne ciasto”, którego składnikiem były owoce i migdały. Obyczaj przetrwał do około XIX wieku. Powrócił po II wojnie światowej.

W Stanach Zjednoczonych historia święta sięga XIX wieku, kiedy pojawiło się jako Dzień Matczynej Pracy. Amerykanie świętowali następnie Dzień Matek dla Pokoju, a w 1914 roku Dzień Matki został uznany przez Kongres i prezydenta Woodrowa Wilsona za święto narodowe.

Święto już od starożytności

Święto, które można uznać za antyczny Dzień Matki, obchodzili między innymi mieszkańcy Mezopotamii, a także starożytnego Egiptu, którzy matkę uważali za uosobienie bogini Izydy. Brak szacunku dla matki narażał na gniew bogów i ludzi. Grecy, podobnie jak Egipcjanie, świętowali w marcu. Obchodzili Dni Matki Natury ku czci bogini Gai, później Rei. Swoje święto mieli także Rzymianie.

W większości krajów celebrujących współcześnie Dzień Matki, przypada on w maju. W blisko osiemdziesięciu – w tym Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii – jest to druga niedziela maja. W niektórych państwach – między innymi w Bułgarii, Rosji, Chinach i na Białorusi Dzień Matki utożsamiany jest z Dniem Kobiet.

Psychologowie są zgodni co do tego, że siła relacji z matką jest kluczowym elementem warunkującym poprawny rozwój dziecka – to, jak radzi sobie potem w szkole czy w późniejszym życiu. Początkowo dziecko potrzebuje matki praktycznie przez cały czas, potem wystarczy mu sama świadomość, że matka jest i że w nie wierzy. Specyficzna więź z matką kształtuje mentalność, psychikę i życie społeczne dziecka. Pozwala rozwijać mocne związki emocjonalne.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version