Debiuty i powroty. Inauguracja nowej kadencji Rady Miasta Lublin [ZDJĘCIA]

img 7472 2024 05 07 212913

Radni IX kadencji Rady Miasta Lublin spotkali się na pierwszej sesji. Sesja rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego i wciągnięcia flagi miasta na maszt Ratusza, następnie radni IX kadencji odebrali od Komisarza Wyborczego zaświadczenia o wyborze. Następnie nowi radni i prezydent miasta Krzysztof Żuk złożyli uroczyste ślubowanie.

Czwarte ślubowanie na prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka

Krzysztof Żuk ślubowanie na prezydenta Lublina złożył po raz czwarty. – Spotykamy się dziś na pierwszej sesji nowej kadencji rady miasta, jednak sprawy miejskie nie zostały wstrzymane tylko dlatego, że wygasła kadencja i zaczyna się nowa – podkreśla prezydent Lublina. – Jeśli będzie taka potrzeba, to już jutro będziemy rozmawiać z prezesem Portu Lotniczego o dalszej współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, bo to jest konsekwencja naszych wcześniejszych działań. Nie ma tutaj czasu na odpoczynek. Pokazuję to jako sprawę, która jest już w toku. Również w toku mamy kwestie związane z finansami jednostek samorządu terytorialnego. Umówiliśmy się z ministrem finansów, że dajemy sobie dwa tygodnie na zaopiniowanie tych założeń, które przedstawiono, i wracamy do rozmów o szczegółach ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

CZYTAJ: Krzysztof Żuk złożył ślubowanie na prezydenta Lublina

Debiuty i powroty

Prezydent Krzysztof Żuk w liczącej 31 osób radzie miasta ma 18 radnych. 13 osób do rady miasta wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Wśród radnych IX kadencji ponad 1/3 to debiutanci. W gronie takich osób jest m.in. pisarz Marcin Wroński z prezydenckiego klubu radnych. Jak podkreśla, jego priorytetem jest kultura i działania na rzecz dzielnic. – Oczywiście kultura, ale też i działanie na rzecz dzielnic. Nie tylko moich dzielnic – tych, w których zostałem wybrany w 2 okręgu – ale też na rzecz wszystkich dzielnic Lublina. Wierzę, że obie te myśli są tak naprawdę zbieżne, bo kultura to – jak mówiłem w kampanii – narzędzie z wymiennymi końcówkami, które może służyć do wielu innych rzeczy, do polepszania jakości naszego życia jako mieszkańców Lublina – zaznacza Marcin Wroński. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Do lubelskiego ratusza wraca były prezydent miasta Andrzej Pruszkowski z Klubu Radnych PiS, który radnym miejskim po raz pierwszy został 30 lat temu. – Dokładnie 30 lat temu pierwszy raz przekraczałem te progi jako świeżo wybrany radny rady miasta. Spędziłem w Ratuszu 12 lat, następnie 12 lat w Sejmiku. Teraz radni, moi koledzy, którzy mają tutaj dłuższe doświadczenie niż ja, uznali, że byłbym tutaj przydatny. Cieszę się, że zostałem wybrany przez mieszkańców z tego okręgu wyborczego, z dobrą liczbą głosów. Będę starał się swoje doświadczenie życiowe i bardzo bogate doświadczenie samorządowe przekuć w dobro wspólne – zapewnia Andrzej Pruszkowski. 

W gronie debiutujących znalazła się z kolei Justyna Budzyńska z Klubu Radnych PiS. – Przede wszystkim chciałabym poprawić jakość życia codziennego w naszych dzielnicach, aby były bardziej przyjazne dzieciom, dorosłym, ale też seniorom. Widzę duże potrzeby, duże braki, przede wszyscy miejsc do rekreacji, do wypoczynku, do wspólnego spędzania czasu. Bardzo chciałabym się tym zająć. Oczywiście poprawa jakości nawierzchni dróg, chodników. To pierwsza potrzeba – mówi Justyna Budzyńska.

CZYTAJ: Wybrano przewodniczącego i wiceprzewodniczące Rady Miasta Lublin

O edukację i sprawy kobiet dbać zamierza inna debiutująca radna, Magdalena Szczygieł-Mitrus z prezydenckiego klubu. – Przede wszystkim dwa obszary, na których chciałabym się skupić: obszar edukacji, oświaty oraz agenda kobieca. Z tymi postulatami szłam do rady miasta. Trzecim, dodatkowym, jest większa podmiotowość rad dzielnic, z racji tego, że wywodzę się z rady dzielnicy. W radach dzielnic byłam od 2017 r. – zaznacza Magdalena Szczygieł-Mitrus.

Powstanie książka inspirowana IX kadencją Rady Miasta?

Prace radnych IX kadencji Rady Miasta Lublin będziemy śledzić przez najbliższe 5 lat. Możliwe też, że przeczytamy o tym w kolejnej powieści Marcina Wrońskiego. – Pisarz nie może marnować czasu, podobnie jak radny. Wiele moich umiejętności, kompetencji, doświadczenia, jakie zdobyłem jako pisarz, przyda mi się w tej pracy i odwrotnie. Proszę dać mi chwilę. Przygotowywanie się do wyborów, nie mówię tylko o samej kampanii, ale mam na myśli rozmowy z mieszkańcami, z często byłymi już radnymi i urzędnikami to kopalnia pomysłów. Niekoniecznie musi to być powieść kryminalna, ale staram się zawsze wykorzystywać swoje doświadczenia jak tylko można, na różnych polach – mówi Marcin Wroński.

Jedną z pierwszych decyzji nowych radnych był wybór przewodniczącego. Został nim ponownie Jarosław Pakuła. Wiceprzewodniczącymi zostały Monika Kwiatkowska, Monika Orzechowska i Anna Ryfka. 

Obrady cały czas trwają w lubelskim Ratuszu.

MaK / opr. WM

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version