Uwaga na cyberoszustów przy rozliczaniu PIT

pexels sora shimazaki 5926379 2024 04 29 221433

Uwaga na oszustów przy rozliczaniu rocznego podatku. Eksperci ostrzegają, że cyberoszuści wykorzystują czas wzmożonej aktywności podatników w sieci. Przy rozliczeniach deklaracji podatku PIT z wykorzystaniem platformy podatki.gov.pl należy zachować szczególną czujność.

Specjalista do spraw zabezpieczeń sieci Leszek Tasiemski przypomina, że zostało niewiele czasu na rozliczenie deklaracji PIT i to idealny czas na cyberataki. Przestępcy wykorzystują przede wszystkim metodę phishingu: – Oszuści preparują maile, w taki sposób, żeby wyglądały na wysłane przez instytucje rządowe. Wiadomości z informacją o przyznaniu zwrotu, brakujących danych lub potrzeby dokonania korekty to tylko niektóre motywy wykorzystywane przez cyberprzestępców w tym okresie. Maile te mogą zawierać linki z przekierowaniem do fałszywych stron rządowych lub zainfekowane załączniki. 

Bardzo często oszuści zmieniają w wysyłanych wiadomościach jedynie jedną literę lub znak specjalny, co usypia czujność podatników. Dlatego – jak tłumaczy Leszek Tasiemski – tak ważne jest ograniczone zaufanie do maili, które teraz dostajemy: – Podstawowymi krokami do weryfikacji maila jest sprawdzenie nadawcy. Jeśli cokolwiek wzbudza nasze podejrzenia, najlepiej bezpośrednio skontaktować się z daną instytucją poprzez oficjalną infolinię lub osobistą wizytę w urzędzie czy banku. Dzięki temu możemy zaoszczędzić sobie dodatkowego stresu i niepotrzebnych problemów w ostatnich momentach składania PIT-ów.

CZYTAJ: Uwaga: oszuści tworzą fałszywe strony NFZ. To próba wyłudzenia danych i pieniędzy

Specjaliści radzą, aby na bieżąco aktualizować oprogramowanie w urządzeniach, z których korzystamy przy rozliczaniu elektronicznym podatku. Jeśli robimy to w smartfonach, warto również sprawdzić aktualizacje danej aplikacji.

Z danych firm specjalizujących się w zapobieganiu cyberatakom wynika, że w okresie rozliczeń podatku rocznego niemal połowa podatników jest atakowana przez oszustów, głównie z wykorzystaniem fałszywych maili i umieszczonych w nich niebezpiecznych załącznikach. Prawie co piąty Polak otwiera takie wiadomości i naraża się na atak.

IAR / RL / opr. LisA

Fot. pexels.com

Exit mobile version