Chcą doprowadzić do tego, żeby walce z korupcją w Polsce został przetrącony kark poprzez likwidację CBA. Widocznie mają w tym interes – powiedział w poniedziałek (22.04) prezydent Andrzej Duda, pytany o projekt ustawy zakładający likwidację CBA, przygotowany przez rząd.
Prezydent Andrzej Duda, który przebywa z wizytą w Kanadzie, pytany był podczas briefingu prasowego o zapowiedzi rządu dotyczące likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego i zastąpienia go Centralnym Biurem Zwalczania Korupcji, które działałoby w strukturach policji.
Prezydent ocenił, że jest to bardzo specyficzne, ponieważ politycy Platformy Obywatelskiej przed laty głosowali za powołaniem Centralnego Biura Antykorupcyjnego. – Zdaje się, że chyba wszyscy wtedy posłowie Platformy w 2006 roku zagłosowali za powołanie CBA – zauważył Duda.
– Widocznie CBA bardzo im się naraziło przez te lata i dzisiaj chcą zlikwidować tę służbę. Chcą doprowadzić do tego, żeby walce z korupcją w Polsce został przetrącony kark poprzez likwidację CBA. Widocznie mają w tym interes – zaznaczył prezydent Duda.
CZYTAJ: Centralne Biuro Zwalczania Korupcji zastąpi CBA
Minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak poinformował w poniedziałek, że Centralne Biuro Antykorupcyjne zostanie zastąpione przez Centralne Biuro Zwalczania Korupcji. Jak przekazał, Centralne Biuro Zwalczania Korupcji ma działać w strukturach policji. Tłumaczył, że CBA często zajmowało się ściganiem korupcji na szczeblu lokalnym, a przy takich zadaniach sprawdza się właśnie policja. Nowa komórka antykorupcyjna ma zostać stworzona na wzór Centralnego Biura Śledczego Policji. Za walkę z korupcją na poziomie ogólnokrajowym będzie odpowiadać Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a trzecim szczeblem antykorupcyjnym ma być Krajowa Administracja Skarbowa.
Siemoniak przekazał również, że projekt ustawy zakładający likwidację CBA, przygotowany przez rząd, opiera się na przekonaniu, że konieczna jest dalsza walka z korupcją, ale ze względu na „mizerną skuteczność” sama instytucja wymaga zmiany. – Uznaliśmy, że walka z korupcją może i powinna być inaczej zorganizowana – wyjaśnił minister koordynator służb specjalnych.
PAP/ RL/ opr. DySzcz
Fot. PAP/Radek Pietruszka