Prezes NBP: dzięki własnej walucie udało nam się zachować stabilność makroekonomiczną

stopy 2024 04 05 163053

Dzięki własnej walucie Polska zachowała stabilność makroekonomiczną, a płace realne spadły „tylko” na kilka miesięcy – ocenił w piątek (05.04) prezes NBP Adam Glapiński.

– Dzięki temu, że zachowaliśmy (własną walutę), udało nam się zachować stabilność makroekonomiczną – powiedział Glapiński podczas piątkowej konferencji prasowej. Dodał, że płace realne spadły tylko na kilka miesięcy.

Szef banku centralnego zaznaczył, że teraz płace realne rosną bardzo szybko i to zaczyna niepokoić. – Mamy teraz taką sytuację w tej chwili, że płace realne rosną bardzo szybko i zaczyna nas to niepokoić, a aktywność gospodarcza przyspiesza. (…) Idziemy w kierunku 4-proc. wzrostu – powiedział Glapiński. Zastrzegł, że szybki wzrost płac realnych nie powoduje jeszcze szybkiego wzrostu popytu.

Prezes NBP wskazał, że Polska dogania bogate kraje, a polski cud gospodarczy trwa. W jego ocenie niepokoi to inne kraje ze względu na tworzenie konkurencji dla nich.

Jako przyczynę szybkiego polskiego rozwoju gospodarczego, Glapiński wymienił pracowitość Polaków – określił ją jako wydajną, dobrą i uczciwą. Wskazał także na posiadanie własnej waluty. Dodał, że Polska jest bezpiecznym miejscem do inwestycji zagranicznych, ze względu na stabilność prawa. Podkreślił, że „nawet bliskość konfliktu nie powoduje zachwiania wiary inwestorów zagranicznych”.

Prezes NBP: w kolejnych kwartałach inflacja może wzrosnąć

W kolejnych kwartałach inflacja może wzrosnąć, choć skala tego wzrostu jest obarczona dużą niepewnością – poinformował prezes NBP Adam Glapiński. Podkreślił, że w kolejnych kwartałach inflacja może wzrosnąć, choć – jak zaznaczył – skala tego wzrostu jest obarczona ogromną niepewnością.

– My swoje zrobiliśmy, czekamy co będzie.(…) Od początku kwietnia przywrócona została stawka 5 proc. VAT na żywność – powiedział prezes NBP, przyznając, że oddziałuje to w kierunku wyższych cen, choć wpływ tego ograniczany jest przez konkurencję na rynku. Wskazał na rywalizację dwóch wielkich sieci handlowych, ale, jak zaznaczył, to nie jedyny czynnik. – Popyt na żywność nie jest duży, on się nie odrodził – ocenił Glapiński.

Podkreślił, że obecnie inflacja w Polsce jest „absolutnie typowa” dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej. – Jest typowa dla naszej zamożności, dla naszej struktury ekonomicznej. Nie ma mowy o jakiejś szczególnie wysokiej inflacji w Polsce – zaznaczył.

PAP/ RL/ opr. DySzcz

Fot. pixabay.com

Exit mobile version