Podróż do początków polskiego lotnictwa. Samoloty wróciły do zabytkowego hangaru [WIDEO]

lws 2024 04 24 140846

Do zabytkowego hangaru lotniczego przy ul. Wrońskiej w Lublinie powróciły samoloty, które były tam produkowane w międzywojniu, a dokładnie ich modele w skali 1:3. Fabryka, która przez wiele lat funkcjonowała jako Zakłady Mechaniczne E. Plage i T. Laśkiewicz, po I wojnie światowej zajęła się produkcją samolotów. 

W 1927 roku głównym konstruktorem w fabryce został inż. Jerzy Rudlicki – absolwent wyższej szkoły lotniczej w Paryżu, który zapoczątkował produkcję serii samolotów Lublin R. Samolotem R-X pilot Karpiński obleciał dookoła Europę, pokonując ponad 6 tys. kilometrów. W fabryce powstawały również samoloty LWS-3 Mewa, których produkcja została przerwana przez II wojnę światową. 

Dzisiaj w zabytkowych hangarach można obejrzeć modele zbudowanych w fabryce samolotów, historyczne fotografie oraz film edukacyjny.

CZYTAJ: To kawał historii. Samoloty powróciły do Lublina [ZDJĘCIA]

Zakład został zbombardowany już na samym początku II wojny światowej. Jej bocznicę zakładową wykorzystano jako rampę do wyładunku ludności żydowskiej, która miała trafić do obozu na Majdanku.

Zakłady Mechaniczne E. Plage i T. Laśkiewicz w Lublinie były przez pewien czas największą w Polsce fabryką samolotów.  

PB

Film  i fot. Radio Lublin

Exit mobile version