Na 6 maja zaplanowano pierwsze posiedzenie Sejmiku Województwa Lubelskiego nowej kadencji, na którym radni wybiorą nowy zarząd województwa. Najprawdopodobniej marszałkiem pozostanie Jarosław Stawiarski z PiS, którego ugrupowanie zdobyło najwięcej głosów w regionie.
Rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie Remigiusz Małecki poinformował PAP, że 19 kwietnia odbędzie się ostatnia uroczysta sesja sejmiku obecnej kadencji: – Na 6 maja zaplanowano posiedzenie radnych nowej kadencji, którzy wybiorą zarząd województwa – przekazał.
CZYTAJ: Zdecydowane zwycięstwo PiS w wyborach do sejmiku województwa [LISTA RADNYCH]
Z nieoficjalnych ustaleń PAP wynika, że najprawdopodobniej marszałkiem pozostanie Jarosław Stawiarski, który osiągnął najlepszy wynik w wyborach do sejmiku województwa lubelskiego, tj. 53 832 głosy. Wśród potencjalnych kandydatów do zarządu województwa wymieniani są m.in. obecny wicemarszałek Michał Mulawa, który zdobył drugi najlepszy wynik w regionie (38 049 głosów), była szefowa lubelskiego KOWR Kamila Grzywaczewska (21 742), wiceprzewodniczący sejmiku Marek Wojciechowski (15 216) i dotychczasowy szef klubu PiS w radzie miasta Lublin Piotr Breś (18 094).
– Decyzje będą podejmowane przez kierownictw PiS w Warszawie. Za wcześnie, żeby mówić o składzie zarządu i ewentualnej koalicji – stwierdził Breś.
Obecnie w zarządzie zasiadają – oprócz Stawiarskiego i Mulawy – wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski oraz członkowie zarządu: Zdzisław Szwed i Bartłomiej Bałaban. W niedzielnych wyborach Wojciechowski zdobył 3 553 głosy i dostał się do sejmiku. W przeciwieństwie do Szweda, który kandydował z innego okręgu, otrzymał 7 212 głosów i nie wywalczył reelekcji. Bałaban reprezentuje Suwerenną Polskę i kandydując z listy PiS uzyskał mandat w Radzie Miasta Lublin.
– Bardzo się cieszę z wyniku wyboru na radnego rady miasta Lublina, który przyjmuję. Natomiast nie wiem jeszcze jaka będzie decyzja dotycząca mojej dalszej pracy w Zarządzie Województwa Lubelskiego od strony moich politycznych zwierzchników. Nie dysponuję opinią prawną na temat możliwości łączenia tych dwóch funkcji – powiedział Bałaban.
CZYTAJ: Lubelskie: PiS z samodzielną większością w sejmiku województwa
Artykuł 25b ustawy o samorządzie gminnym stanowi, że mandatu radnego gminy nie można łączyć m.in. z członkostwem w organie innej jednostki samorządu terytorialnego.
W poniedziałek przewodniczący PiS na Lubelszczyźnie, poseł Przemysław Czarnek w rozmowie z radiem RMF24 wyraził nadzieję, że Konfederacja wejdzie w koalicję z jego ugrupowaniem w sejmiku województwa lubelskiego. – Liczę również na współpracę z kolegami z Polskiego Stronnictwa Ludowego (…), Z PSL rozmawialiśmy od kilkunastu tygodni, mimo że mamy bezwzględną większość w Sejmiku Województwa Lubelskiego – powiedział.
W wyborach samorządowych 7 kwietnia PiS zdobyło 21 mandatów w 33-osobowym sejmiku województwa lubelskiego, co pozwala na utrzymanie samodzielnej większości w regionie. KO zdobyła 6 mandatów, Trzecia Droga – 5, Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy – 1 – podała PKW.
PiS rządzi regionem od wyborów samorządowych w 2018 r., kiedy to ugrupowanie zdobyło 18 mandatów. Po 7 mandatów w Sejmiku uzyskały wówczas: koalicyjny komitet Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska oraz komitet PSL. SLD Lewica Razem zdobyła 1 mandat.
PAP/ RL/ opr. DySzcz
Fot. archiwum