Media publiczne dostaną 600 milionów złotych

warsaw 1766838 1280 2024 04 12 191159

Media publiczne dostaną 600 milionów złotych na funkcjonowanie w drugim kwartale. Sejmowa komisja finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała wniosek ministra finansów w sprawie zmiany przeznaczenia rezerwy celowej z tegorocznego budżetu.

Wiceminister finansów Hanna Majszczyk powiedziała, że o pieniądze do resortu finansów zwrócił się minister kultury. Powodem jest nieprzekazywanie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji mediom publicznym pieniędzy z abonamentu. Wiceminister powiedziała, że udało się znaleźć 600 milionów złotych. Wcześniej rezerwa była przeznaczona na uzupełnienie składki do Unii Europejskiej, jednak w wyniku decyzji Komisji Europejskiej pieniądze nie trafią do Brukseli.

CZYTAJ: Sejm uchwalił ustawę przedłużającą wakacje kredytowe na 2024

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Bożena Żelazowska powiedziała, że pieniądze pomogą utrzymać funkcjonowanie mediów publicznych w najbliższych miesiącach.

Dzięki zmianie przeznaczenia rezerwy celowej Telewizja Polska otrzyma 480 milionów złotych, Polskie Radio 74 miliony 200 tysięcy, a rozgłośnie regionalne Polskiego Radia 45 milionów 800 tysięcy złotych.

KRRiT wypłaci pieniądze dwóm rozgłośniom regionalnym

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła dziś (12.04) decyzję o przekazaniu dwóm rozgłośniom regionalnym Polskiego Radia pieniędzy z abonamentu. Dotyczy to warszawskiego Radia dla Ciebie oraz Radia Poznań – poinformował członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski. Jak wyjaśnił dotyczy to spółek, które według informacji działu prawnego Rady mają już prawomocne decyzje o postępowaniu likwidacyjnym.

Tadeusz Kowalski podkreślił, że nie widzi powodów wstrzymywania pieniędzy z abonamentu dla reszty rozgłośni, Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. – Większość Rady czeka na takie ostateczne rozstrzygnięcia sądowe. Moim zdaniem bezpodstawnie, bo mogłaby już rozstrzygnąć i te pieniądze przekazać. Tutaj wydaje się, że względy inne niż merytoryczne czy ustawowe decydują, tylko chyba względy polityczne, bo nie widzę powodów merytorycznych wstrzymywania tych pieniędzy – powiedział prof. Kowalski.

Polskie Radio domaga się od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pieniędzy z abonamentu. Do przewodniczącego Rady Macieja Świrskiego trafiło ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty prawie 73 milionów złotych wraz odsetkami, które decyzją przewodniczącego Rady nie zostały dotychczas wypłacone.

Wczoraj (11.04) minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz nie wykluczył zwrócenia się do parlamentu z wnioskiem o Trybunał Stanu dla przewodniczącego Krajowej Rady. Śledztwo w sprawie wstrzymywania przez Świrskiego wypłat środków abonamentowych, które powinny trafić do Polskiego Radia, prowadzi już warszawska prokuratura.

IAR / RL / opr. WM / ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version