Jeden z największych znawców II Rzeczypospolitej i PRL-u oraz życia politycznego emigracji, profesor Andrzej Friszke, będzie gościem spotkania w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie.
Historyk właśnie wydał książkę Czekanie na rewolucję. Komuniści w II Rzeczypospolitej 1921–1926.
– Jest to druga część mojej opowieści o polskim komunizmie. Prace nad publikacją trwały prawie 3 lata – mówi Andrzej Friszke. – Ta książka jest nie tylko o polskim komunizmie, ale także o problemach polskiej niepodległości, polskiej demokracji, polskiej niemożności przezwyciężenia kryzysu ekonomicznego. Staram się odpowiedzieć na pytanie, czy są warunki do zrobienia tej rewolucji, gdzie oni te elementy rewolucji widzą, jak próbują budzić ten ruch rewolucyjny i co im z tego wychodzi. Ciągnę tę opowieść do roku 1926, kiedy – jak wiemy – komuniści poparli przewrót majowy.
Prof. dr hab. Andrzej Friszke jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, badaczem dziejów najnowszych, kierownikiem Zakładu Najnowszej Historii Politycznej Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Od 1982 r. kieruje działem historycznym czasopisma „Więź”. W latach 1999–2006 członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, a w latach 2011–2016 członek Rady IPN. Autor takich książek jak Sprawa jedenastu. Uwięzienie przywódców NSZZ „Solidarność” i KSS „KOR” 1981–1984 (2018); Państwo czy rewolucja. Polscy komuniści a odbudowanie państwa polskiego 1892–1920 (2020).
Spotkanie rozpocznie się o o godzinie 18:00 w Sali Czarnej Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Wstęp wolny. Spotkanie będzie również transmitowane na kanale YouTube „Bramy Grodzkiej – Teatru NN”.
BoS / opr. WM
Fot. materiał organizatora