Księżom męczennikom XX wieku została poświęcona prelekcja w lubelskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej.
– Ikoniczną postacią męczennika za wiarę był duchowy przywódca „Solidarności”, błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko – mówi była wiceprzewodnicząca Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Teresa Misiuk. – Dawał odwagę, otuchę i nadzieję. Miał tę szczególną umiejętność, aby mówić te prawdy wiary stosunkowo prostym językiem. Przez to był zrozumiałym dla ludzi, bo przecież on zaprzyjaźnił się bardzo mocno z robotnikami.
19 października 1984 r. po uprowadzeniu i brutalnym pobiciu księdza Jerzego esbecy skrępowali go sznurem, ciało obciążyli workiem z kamieniami i wrzucili do Wisły.
Jak mówi dyrektor lubelskiego oddziału IPN Robert Derewenda, przykładem duchownego, który oddał życie za niepodległą Polskę, był również pasterz młodzieży ksiądz Franciszek Blachnicki. – Rzeczywiście przez kolejne dziesięciolecia również w wolnej Polsce, III RP, utrzymywała się taka historia, jakoby ks. Franciszek Blachnicki miał umrzeć w sposób naturalny. Natomiast dzisiaj Instytut Pamięci Narodowej ponad wszelką wątpliwość udowodnił, że ks. Franciszek Blachnicki został zamordowany.
CZYTAJ: Rektor KUL: Potwierdzenie zabójstwa ks. Blachnickiego to ważny fakt dla procesu beatyfikacji
W marcu 2023 Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że śmierć ks. Franciszka Blachnickiego w dniu 27 lutego 1987 r. nastąpiła na skutek zabójstwa poprzez podanie ofierze śmiertelnych substancji toksycznych. Wykazały to czynności procesowe, przeprowadzone w Polsce oraz na terenie Niemiec, Austrii i Węgier przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach.
ZAlew / opr. WM
Fot. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie