Kandydaci KO chcą utworzenia młodzieżowego sejmiku województwa [ZDJĘCIA]

pm po 030424 001 2024 04 03 200143

Po wygranych wyborach samorządowych zostanie utworzony młodzieżowy Sejmik Województwa Lubelskiego – zapowiedziała Koalicja Obywatelska.

Kandydaci Koalicji Obywatelskiej chcą utworzenia młodzieżowego sejmiku przy samorządzie województwa lubelskiego. Z przekazanych przez nich informacji wynika, że Lubelszczyzna jest ostatnim regionem w Polsce, który go nie posiada.

Kandydatka do sejmiku Bożena Lisowska podkreśliła na środowej konferencji, że województwo lubelskie jako jedyne w Polsce nie posiada młodzieżowego sejmiku. – Pod koniec marca województwo małopolskie, które było przedostatnie, taki sejmik utworzyło. Zatem jesteśmy jedynym, niechlubnym województwem, co napawa nas wielkim rozżaleniem i smutkiem – stwierdziła Lisowska, dodając, że mimo zapewnień radnych sejmiku, taki organ nie powstał w mijającej kadencji.

Według niej, przyczyną jest brak woli politycznej ze strony zarządu województwa, przewodniczącego sejmiku i klubu radnych PiS. – Myślę, że wynika to z tego, że oni mają zupełnie inne priorytety, idąc do samorządu województwa lubelskiego. Na 16 radnych PiS lubelskiego sejmiku aż 13 z nich zasiada w instytucjach publicznych, w spółkach Skarbu Państwa, w agendach rządowych, w szpitalach marszałkowskich, zarabiając ogromne pieniądze – mówiła Lisowska.

Kandydaci zadeklarowali podczas konferencji prasowej utworzenie młodzieżowego sejmiku województwa, który pełni funkcję konsultacyjną, doradczą i inicjatywną.

– Młodzież musi być słyszalna, a powołanie młodzieżowej rady przy Sejmiku Województwa Lubelskiego to umożliwi – uważa przewodniczący struktur młodzieżowych Platformy Obywatelskiej w województwie lubelskim, Filip Jastrzębski. – Młodzież chce, żeby sejmik województwa miał organ doradczy, w którym zasiada młodzież i rozmawia tam o różnych kwestiach, które ich dotyczą. Nie zgadzamy się na to, żeby przez kolejne miesiące czy nawet lata tego sejmiku w województwie lubelskim nie było. Kiedyś nam mówili, że właśnie te zmiany w ustawie są potrzebne, bo wcześniej nie było uregulowań prawnych. Dziś mamy te uregulowania i dziś mówimy głośno: po wygranych wyborach samorządowych młodzież będzie miała swój sejmik.

Do zadań młodzieżowego sejmiku należy opiniowanie projektów uchwał dotyczących młodzieży. Sprawuje też funkcje doradczą, konsultacyjną i inicjatywną.

RyK / opr. WM

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version