Wyjątkowe i cyfrowe. Pamiątki po Dzieciach Zamojszczyzny w jednym archiwum

dzieci zamojsczyzny 2024 03 28 090252

Powstanie Cyfrowe Archiwum Dzieci Zamojszczyzny. Umowę w tej sprawie podpiszą w czwartek (28.03) Książnica Zamojska, Archiwum Państwowe w Zamościu oraz Związek Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Zamościu.

W ramach projektu zdigitalizowanych zostanie 1100 teczek osobowych z zasobów archiwalnych Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie i Archiwum Państwowego w Zamościu. Znajdują się w nich między innymi: życiorysy, druki, zdjęcia, formularze i ankiety z załącznikami wypełnionymi osobiście przez Dzieci Zamojszczyzny. Dokumenty zostaną udostępnione w formie elektronicznej na platformie Biblioteki Cyfrowej Książnicy Zamojskiej.

POSŁUCHAJ: 30.01.2024 Magda Grydniewska „Dzieci Zamojszczyzny”

Cyfrowe Archiwum Dzieci Zamojszczyzny ma powstać do grudnia 2025 roku. Całkowity koszt projektu to ponad 100 tysięcy złotych, z tego 80% zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Według szacunków historyków Niemcy wysiedlili z Zamojszczyzny ponad 30 tysięcy dzieci w czasie Aktion Zamość, która trwała od końca listopada 1942 do marca 1943 roku. Łącznie wysiedleniami objętych zostało 110 tysięcy mieszkańców Zamojszczyzny.

MaK / opr. ToMa

Fot. wikipedia.org, domena publiczna

 

 

Exit mobile version