Dziś (30.03) Wielka Sobota. Tego dnia w Kościele katolickim odbywa się święcenie pokarmów i adoracja Chrystusa złożonego do grobu.
Tradycyjnie w Wielką Sobotę święci się pokarmy, w tym jajka, które symbolizują nowe życie, chleb – ma przypominać o “chlebie żywym, który zstąpił z nieba” i o nakarmieniu głodnego ludu, słuchającego na pustkowiu słów Chrystusa. Mięso święci się na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku.
CZYTAJ: Triduum Paschalne. Sprawdź, gdzie i o której odbędą się nabożeństwa [LISTA]
Czas adoracji Jezusa
Aż do wieczora nie odprawia się mszy, podobnie jak w Wielki Piątek. Popularny jest natomiast zwyczaj odwiedzania grobów pańskich.
– Jest to dzień poświecenia pokarmów, zadumy, adoracji Jezusa – mówi proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Lublinie, ks. Arkadiusz Paśnik. – Zachęcamy rodziców, żeby przychodzili z dziećmi, aby spokojnie, w ciszy kościoła wytłumaczyli sprawy związane ze śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa. Można zobaczyć ciemnicę, która jest już otwarta, pusta; nie ma w niej Pana Jezusa. Ale jest on złożony w grobie. Jest tam jego figura, dekoracja. Kiedy zapada wieczór, przed kościołem rozpala się ognisko i rozpoczyna się piękna liturgia Wigilii Paschalnej, Liturgia Światła.
Podczas tej mszy w kościele rozbłyskują wszystkie światła. Liturgię poprzedza poświęcenie ognia i wody chrzcielnej oraz odnowienie przyrzeczeń sakramentu chrztu. Na koniec uroczystości Wielkiej Soboty rozbrzmiewa uroczyste “Alleluja”, a bicie dzwonów obwieszcza Zmartwychwstanie Chrystusa.
Dzień największej próby
Według Ojców Kościoła w Wielką Sobotę Jezus zstąpił do otchłani, by wyzwolić wszystkich pogrążonych w śmierci. Wiele starożytnych tekstów opisuje Chrystusa “budzącego” do nowego życia Adama i Ewę, którzy wraz z całym rodzajem ludzkim przebywali w Szeolu. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Apostołowie rozpierzchli się po śmierci Nauczyciela, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Matka Boża. Stąd każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym.
Aby jeszcze bardziej podkreślić znaczenie Wielkiej Nocy, uroczyste obchody Zmartwychwstania Jezusa trwają osiem dni. Wielkanocna oktawa, podczas której powtarza się tę samą prawdę – że Chrystus Zmartwychwstał – rozpoczyna się Wigilią Paschalną w Wielką Noc i trwa do Niedzieli Miłosierdzia Bożego.
Zwyczaj urządzania grobu pańskiego wprowadził w XII wieku zakon bożogrobców – Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego. W Polsce od okresu powstania styczniowego nawiedzanie grobów miało wymiar patriotyczny. W różnych okresach historycznych, jak rozbiory, okupacja niemiecka czy stan wojenny, przy Grobie Pańskim pojawiały się symbole nawiązujące do współczesnych wydarzeń.
InYa / MaK / IAR / opr. ToMa
Fot. archiwum