Turyści będą mogli skorzystać ze spacerów tematycznych w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym. To nowa oferta placówki poświęcona kulturze i historii miasteczka.
Wśród proponowanych zwiedzającym tematów są: spacer śladami akwarel Zygmunta Vogla, spacer w poszukiwaniu tak zwanego „renesansu lubelskiego” czy też spacer śladami artystów bywających lub mocno związanych z Kazimierzem.
Spacery poprowadzi muzealnik Łukasz Rejowski – kustosz Działu Historii i Kultury Regionu Muzeum Nadwiślańskiego. Jego krąg zainteresowań koncentruje się wokół architektury Kazimierza, dawnej ikonografii miasteczka oraz jego związków z Janowcem.
Osoby indywidualne oraz grupy zainteresowane spacerem mogą się zgłaszać do muzeum już od początku kwietnia.
Spacery będą prowadzone od poniedziałku do środy, po wcześniejszej rezerwacji, tel. 81 881 00 50; e-mail: spacery@mnkd.pl. Limit to 30 osób na każdym ze spacerów.
Wszystkie informacje oraz kosztorys można znaleźć na stronie muzeum.
CZYTAJ: Twórczość noblistki w wyjątkowej formie
Tematy spacerów:
1) Podróże malownicze Zygmunta Vogla po Kazimierzu. Kazimierz Dolny u schyłku XVIII w
Spacer śladem akwarel Zygmunta Vogla, namalowanych w latach 1792-1794 i przedstawiających Kazimierz Dolny u schyłku Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Będzie to okazja do porównania miasteczka „wczoraj” i „dziś” oraz opowieści jak postrzegano wówczas pamiątki historyczne Rzeczpospolitej w przededniu jej upadku.
2) Wielka historia małego miasteczka. Kazimierz Dolny od Piastów po współczesność
Wspólna wędrówka przez miasteczko w ujęciu historycznym i architektonicznym od średniowiecza po dzień dzisiejszy. Podczas spaceru przybliżona zostanie historia Kazimierza, sposób kształtowania się jako organizmu miejskiego oraz jego najważniejsze zabytki oraz postaci związane z miasteczkiem.
3) Czy istnieje “renesans lubelski”…w Kazimierzu?
Spacer tematyczny poświęcony bardzo ciekawemu epizodowi w architekturze Kazimierza Dolnego – określanemu w literaturze jako renesans lubelski. Głównym motywem spaceru będzie przybliżenie samego pojęcia i dyskusji o nim oraz zabytków uznawanych za „sztandarowe” przykłady tego zjawiska w architekturze nowożytnej ówczesnej Rzeczpospolitej.
4) O czym szepczą kamienice kazimierskie…
Spacer opowiadający dzieje najważniejszych kamienic kazimierskich tj. Kamienic Przybyłów, Górskich, Celejowskiej, Białej oraz ich wątki ikonograficzne.
5) Kazimierz po… Jak odbudowywano miasteczko po zniszczeniach?
Spacer w oparciu o dawne fotografie Kazimierza, jego zniszczeń szczególnie w okresie obu wojen światowych i jego odbudowy. Poruszona zostanie także problematyka konserwatorska związana z odbudową miasteczka.
6) Dobrobyt i bogactwo Kazimierza nad Wisłą w “złotym wieku”
Spacer śladami najważniejszych zabytków w oparciu o dawną ikonografię, prezentujący przełom wieków XVI/XVII – okres w którym miasteczko osiągnęło najpełniejszy rozkwit ekonomiczny.
7) Od Müntza po Kazimierską Konfraternię Sztuki. Co przyciąga artystów do Kazimierza Dolnego
Spacer śladami artystów bywających lub mocno związanych z Kazimierzem oraz fenomenu miasteczka przyciągającego środowisko artystyczne.
8) Wycieczka “piechotna” z Wojciechem Gersonem po Kazimierzu Dolnym
Spacer „tropem” Wojciecha Gersona, przebywającego w Kazimierzu w latach 1852-53 i pozostawionych przez niego widoków miasteczka.
EwKa / opr. PrzeG
Fot. mnkd.pl