Ochotnicy z Legionu Wolność Rosji rozpoczęli atak na Biełgorod

rosja 2024 03 16 182934

Rosyjscy ochotnicy z Legionu Wolność Rosji, walczący po stronie Ukrainy, rozpoczęli zapowiadany wcześniej atak na rosyjskie miasto Biełgorod, położone przy granicy z Ukrainą – informuje niezależny białoruski portal informacyjny Nexta. Ostrzelali miasto, uszkodzone są domy, targowisko i samochody. 

Na opublikowanych w mediach społecznościowych nagraniach video słychać strzały. Na jednym ze zdjęć widać słup czarnego dymu.

Rosyjscy ochotnicy walczący po stronie Ukrainy trzy dni temu zapowiedzieli ataki na rosyjskie miasta Biełgorod i Kursk. Napisali, że ich celem będzie infrastruktura wojskowa używana do ataków na Ukrainę. Wcześniej oddziały te wkroczyły z Ukrainy na terytoria przygranicznych obwodów Federacji Rosyjskiej.

Rosyjscy ochotnicy zaapelowali do cywilów Biełgorodu i Kurska o ewakuację. Dziś do tych, którzy zostali, apelowali o ukrycie się.

Lokalna administracja podjęła decyzję o zamknięciu na najbliższe trzy dni centrów handlowych i szkół.  

Ukraina kontynuuje tymczasem ataki dronowe na rosyjskie rafinerie. Ukraińska Służba Bezpieczeństwa poinformowała, że poprzedniej nocy z sukcesem zaatakowała dronami trzy rafinerie w obwodzie samarskim, 850 kilometrów na południowy-wschód od Moskwy. Zakłady te, należące do koncernu Rosnieft, przetwarzają rocznie 25 milionów ton ropy naftowej, co stanowi prawie 10 procent całego przerobu w Federacji Rosyjskiej.

RL / IAR / opr. ToMa

Fot. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Exit mobile version