Mają odciągnąć od komputera. Nowe rowery dla uczniów

mountain bike 1666674 1280 2024 03 28 173238

Nowe rowery bezpłatnie otrzymali wszyscy uczniowie z klas 4-8 ze szkół podstawowych w gminie Zalesie w powiecie bialskim. 216 jednośladów przekazała gmina w ramach programu promującego aktywność fizyczną.

„To bardzo dobry pomysł”

Obdarowani uczniowie nie kryli zachwytu i już planują wycieczki rowerowe. – Ten rower jest super, ma sprawne hamulce, widać, że jest nowy. Wszystko jest sprawne. Podarowanie rowerów uczniom to bardzo dobry pomysł z uwagi na to, że duży odsetek nie posiada rowerów, a jak posiadają, to często przyjeżdżają do szkoły rowerami rodziców. Z roweru będę korzystał praktycznie codziennie. Będę jeździł na nim do szkoły i spotykał się z kolegami i koleżankami. Będę jeździł do parku. Moim zdaniem gmina Zalesie to bardzo dobre miejsce do jeżdżenia rowerem. Kilka lat temu wybudowano ścieżki rowerowe, przez co jest bezpieczniej. Dzięki ścieżkom można zwiedzić okolicę i zobaczyć ciekawe rzeczy.

CZYTAJ: Jeszcze nie powstał, a zanosi się na spór. Czyje imię będzie nosić most? [ZDJĘCIA]

– Rowery będą przekazane uczniom na zasadzie umowy użyczenia przez okres 2 lat – mówi Tomasz Szewczyk, zastępca wójta gminy Zalesie. – Po tym okresie rowery przejdą na własność każdego ucznia. Chcielibyśmy trochę odciągnąć młodzież od elektroniki, żeby smartfony pozostały w kieszeniach, a wyzwoliła się aktywność fizyczna w naszych uczniach. Zależy nam, żeby jak najczęściej używali tych rowerów do rekreacji.

– Jest wiosna, więc rozpoczną się różnego rodzaju rajdy, spotkania – zauważa Teresa Kusiak, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Polski Niepodległej w Zalesiu. – Chcemy też włączyć się do programu Rowerowa Stolica Polski. My jako szkoła również będziemy realizować rajdy naszymi ścieżkami rowerowymi. Myślę, że będzie to też połączone z biwakami.

Wyrównanie szans i promocja aktywności fizycznej

– Takie akcje są jak najbardziej dobre – uważa Michał Banaś z Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej. – Rowery to aktywność fizyczna dla każdego, można powiedzieć, że wielopokoleniowa. Tutaj nie ma wielu przeciwskazań zdrowotnych.

– Będę mogła jeździć z rodzicami na przejażdżki rowerowe. Będę aktywnie spędzała czas – mówi jedna z uczennic.

– Pomysł bardzo mi się podoba – przyznaje Diana Kozłowicz-Pykacz, przewodnicząca Rady Rodziców. – Myślę, że teraz szanse wszystkich dzieci są wyrównane. Nie ma tak, że któreś dziecko nie pójdzie na dwór, bo nie ma czym jeździć. Mówimy o dzieciach, które mają możliwość mieć kartę rowerową, dlatego ten program jest od 4 klasy. Uważam, że pomysł jest świetny. Szanse się wyrównały, dzieci nie będą miały teraz wymówki. Myślę, że chętniej będą spędzały czas z rówieśnikami, a nie przed komputerem. Ogólnie jestem jak najbardziej za takimi pomysłami.

CZYTAJ: Scena Golgoty w lubelskim kościele. Niezwykłe odkrycie [ZDJĘCIA]

– Aktywność fizyczna, jeśli chodzi o kompetencje ruchowe, o umiejętności u dzieci, znacznie spada – wskazuje Michał Banaś. – Prowadzimy badania na temat fundamentalnych umiejętności sportowych i dane są zatrważające. Tylko 11% dzieci potrafi skakać na skakance, 74% dzieci nie potrafi kozłować piłki, a 92% dzieci z klas 1-3 nie potrafi rzucić i chwycić piłki. Natomiast jeśli chodzi o wydolność krążeniowo-oddechową, ona systematycznie spada. A jak wiemy, choroby układu krążenia są główną przyczyną śmierci. Już teraz badania mówią, że dzisiejsze dzieci będą żyły ok. 6-8 lat krócej. To powinno zapalić u nas czerwoną lampkę. Jeżeli nic się nie zmieni, ten trend spadku długości życia będzie się utrzymywał. Powiedzenie, że aktywność fizyczna jest najlepszym lekiem, jest tutaj trafione w punkt.

Na program „Sportowa gmina Zalesie”, w ramach którego zakupiono rowery, składa się też budowa ścieżek rowerowych w gminie oraz przeprowadzenie szkoleń dzieci z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Na zakup rowerów przeznaczono z budżetu gminy 280 tysięcy. Większość z tych kosztów pokryli sponsorzy.

MaT / opr. WM

Fot. pixabay.com; Gmina Zalesie

Exit mobile version