Prof. Ryszard Zajączkowski jest kandydatem KWW Lublin Przyszłość i Tradycja na prezydenta Lublina. Najważniejszym punktem jego programu jest bezpieczeństwo mieszkańców.
Prof. Zajączkowski powiedział we wtorek na konferencji prasowej, że w mieście brakuje miejsc schronienia: – Jest źle. Dobrze, że żyjemy w czasach pokoju, ale w przypadku zagrożenia wojennego mieszkańcy Lublina znajdą się w sytuacji nie do pozazdroszczenia – ocenił. Kandydat na prezydenta przytoczył statystyki, według których w razie zagrożenia 95 proc. mieszkańców miasta zdanych byłoby na siebie: – Są przewidziane miejsca schronienia na wypadek krótkotrwałych kataklizmów pogodowych, ale te miejsca wymagają jeszcze przystosowania do lepszych warunków – stwierdził.
Rzecznik prasowy komitetu Paweł Górnik zobowiązał się, że w przypadku uzyskania większości w radzie w ciągu 90 dni od rozpoczęcia kadencji przyjmą zmiany, które poprawią bezpieczeństwo mieszkańców. Pytany przez dziennikarzy o pomysły na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, Górnik zachęcił do przesyłania pytań mailem.
Zajączkowski jest wykładowcą KUL, profesorem w Katedrze Historii Filozofii w Polsce. Przedstawiając jego sylwetkę Górnik podał, że pracował na amerykańskich uczelniach Harvard, Yale i na Tokijskim Uniwersytecie Studiów Międzynarodowych, jest prezesem Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych i innych stowarzyszeń zrzeszających naukowców z Polski i świata.
– Przetłumaczył na język polski ponad 120 książek głównie z języka niemieckiego, angielskiego, francuskiego oraz włoskiego. Jest autorem licznych prac naukowych, konsultantem, napisał książkę „Globalna zmiana” – powiedział Górnik dodając, że Zajączkowski został również odznaczony Medalem KEN.
Podczas konferencji zaprezentowali się także kandydaci komitetu do Rady Miasta Lublin. „Jedynkami” w poszczególnych okręgach zostali: Zajączkowski (okręg nr 1), przedsiębiorca Mieczysław Konarski (nr 2), przedsiębiorca budowlany Grzegorz Robak (nr 3), radny dzielnicy Sławin, przedsiębiorca Jacek Jabłoński (nr 4), społecznik i autor książek o tematyce ekonomiczno-biznesowej Paweł Górnik (nr 5) oraz przedsiębiorca, twórca systemów grzewczych Jerzy Przerwa (nr 6).
PAP/ RL/ opr. DySzcz
Fot. Piotr Michalski