Prezydent Lublina Krzysztof Żuk poinformował w piątek, że jego komitet wyborczy zarejestrował listy do rady miasta. Wśród kandydatów są przedstawiciele koalicji 15 października (PO, PSL, Polska 2050, Nowa Lewica) i Wspólnego Lublina.
Zastępca prezydenta miasta Beata Stepaniuk-Kuśmierzak podczas piątkowej prezentacji kandydatów do rady miasta podała, że liderem w okręgu nr 1 będzie prezydent Żuk, natomiast wcześniej wymieniana jako “jedynka” Anna Augustyniak (PSL) otrzymała drugie miejsce.
Na czele listy w okręgu nr 2 została radna Monika Orzechowska (klub prezydenta), z drugiego miejsca startuje pisarz Marcin Wroński (Trzecia Droga). Liderką w okręgu nr 6 jest zastępca prezydenta miasta Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, nr 3 – Magdalena Szczygieł-Mitrus (Polska 2050), nr 4 – Jadwiga Mach (Wspólny Lublin), nr 5 – radny Bartosz Morgul (klub prezydenta).
– Naszym celem – zgodnie z deklaracją programową – będzie stabilny rozwój Lublina i jednocześnie misja służenia naszym mieszkańcom w tym wymiarze, w jakim mamy to w programie – powiedział Żuk. Przypomniał, że z koalicjantami podpisał deklarację programową.
Żuk podał, że oprócz niego w negocjacjach koalicyjnych uczestniczyli: posłanka Marta Wcisło (KO), poseł, minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman (PSL), Mariusz Banach (stowarzyszenie Wspólny Lublin), Wiktor Sawicki i Dariusz Sadowski (obaj z Lewicy) oraz były senator, szef zarządu regionu Polski 2050 Jacek Bury.
Zapytany przez media o przebieg rozmów prezydent stwierdził, że nie były łatwe. – Nie było momentu, w którym byłbym przekonany, że ta koalicja jest zagrożona, co oznacza, że wszyscy konstruktywnie debatowali o swoich miejscach na liście i potrafili budować kompromisy. Te kompromisy są dla niektórych spore, ale też wydaje się, że ta pozycja ich kandydatów, która jest na liście przy sprawnej kampanii, którą przygotowujemy daje równe szanse wszystkim – powiedział.
CZYTAJ: Znamy listy PO do Sejmiku Województwa Lubelskiego
Mówiąc o programie wyborczym Żuk przyznał, że przyszłą kadencję poświęci głównie na “budowanie jakości życia w dzielnicach i osiedlach”. Wyliczył, że miasto i kontrolowane przez nie spółki wydały ok. 6 mld zł na inwestycje infrastrukturę techniczną i społeczną. – Nam zapewne potrzeba jeszcze inwestycji na poziomie co najmniej 1 mld, jak nie 2 mld, ale to już nie jest ten wysiłek, który musimy ponieść jak to było po 2012 r. – stwierdził.
Pierwsze miejsca na listach Komitetu Wyborczego Wyborców Krzysztofa Żuka zajęli:
Monika Orzechowska (okręg numer 2),
Magdalena Szczygieł-Mitrus (okręg numer 3),
Jadwiga Mach (okręg numer 4),
Bartosz Margul (okręg numer 5),
Beata Stepaniuk-Kuśmierzak (okręg numer 6).
Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Druga tura wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów miasta ma się odbyć dwa tygodnie później.
PAP / InYa / opr. WM
Fot. Piotr Michalski