Generał Jarosław Gromadziński odwołany z dowódcy Eurokorpusu. Postępowanie SKW [AKTUALIZACJA]

gromadzinski 2024 03 27 154502

– Służba Kontrwywiadu Wojskowego wszczęła postępowanie kontrolne dotyczące poświadczenia bezpieczeństwa osobowego gen. broni Jarosława Gromadzińskiego w związku z pozyskaniem nowych informacji na temat oficera. Został on odwołany ze stanowiska dowódcy Eurokorpusu. Podjęto decyzję o jego natychmiastowym powrocie do kraju – poinformowało w środę (27.03) MON.

– Nowym dowódcą Eurokorpusu zostanie gen. broni Piotr Błazeusz, dotychczasowy I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – powiadomił rzecznik prasowy MON Janusz Sejmej.

W latach 2018-2022 generał Jarosław Gromadziński pełnił funkcję dowódcy 18 Dywizji Zmechanizowanej, Żelaznej Dywizji, której jednostki stacjonują również w województwie lubelskim.

CZYTAJ: Tragedia w Tatrach. Zginął żołnierz

Służba Kontrwywiadu Wojskowego wszczęła postępowanie

O postępowaniu SKW ws. generała Gromadzińskiego poinformował resort obrony w komunikacie opublikowanym w środę. – Służba Kontrwywiadu Wojskowego wszczęła postępowanie kontrolne dotyczące poświadczenia bezpieczeństwa osobowego gen. broni Jarosława Gromadzińskiego w związku z pozyskaniem nowych informacji na temat oficera – czytamy.

– W związku z tym została podjęta decyzja o odwołaniu gen. broni Gromadzińskiego z zajmowanego stanowiska dowódcy Eurokorpusu i jego natychmiastowym powrocie do kraju – poinformowało MON. Jak wskazano, decyzja zapadła na podstawie zapisów ustawy o obronie Ojczyzny, ws. możliwości zwolnienia żołnierza zawodowego w przypadku wszczęcia wobec niego kontrolnego postępowania sprawdzającego.

Jak poinformował resort obrony, w związku z odwołaniem gen. Gromadzińskiego z funkcji dowódcy Eurokorpusu dla zapewnienia ciągłości na stanowisko w trybie natychmiastowym wyznaczony zostanie inny oficer.

Gen. Gromadziński: nie mam sobie nic do zarzucenia

Do tych informacji odniósł się w oświadczeniu opublikowanym na portalu X (Twitterze) gen. Gromadziński. – W nawiązaniu do licznych komentarzy i spekulacji związanych z wszczętym przez SKW postępowaniem kontrolnym dotyczącym poświadczenia bezpieczeństwa osobowego wobec mojej osoby chciałbym oświadczyć, że przez 34 lata zawodowej służby wojskowej zawsze dobro służby, dobro Ojczyzny stawiałem na pierwszym miejscu, często kosztem rodziny – napisał.

– Pełniąc służbę na stanowiskach sztabowych i dowódczych, w kraju oraz za granicą, jak również współpracując z sojusznikami z NATO zawsze godnie reprezentowałem mundur żołnierza polskiego. Chciałbym zapewnić, że nie mam sobie nic do zarzucenia. Wierzę, że wszczęta przez SKW procedura kontrolna zakończy się dla mnie pozytywnie – dodał generał, dziękując za “słowa wsparcia i otuchy”.

Przed objęciem funkcji dowódcy Eurokorpusu w czerwcu 2023 gen. broni Jarosław Gromadziński był radcą-koordynatorem szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W ostatnich miesiącach służył też w Międzynarodowym Zespole do spraw Pomocy Ukrainie w niemieckim Wiesbaden, gdzie razem z amerykańskimi wojskowymi odpowiadał za szkolenie ukraińskich żołnierzy.

Eurokorpus to wojskowa struktura szybkiego reagowania, w której skład wchodzi sześć państw ramowych: Niemcy, Francja, Hiszpania, Belgia oraz Luksemburg, a od początku 2022 r. także Polska. W skład Eurokorpusu wchodzą też stowarzyszone Włochy, Grecja, Rumunia i Turcja.W 2022 r. Polska z kraju stowarzyszonego stała się jednym z państw ramowych – mających wpływ na strukturę i zadania tego wielonarodowego dowództwa. Gen. Gromadziński był pierwszym Polakiem na stanowisku dowódcy tej struktury.

Eurokorpus współdziała z NATO oraz Unią Europejską, jest jednak zarządzana przez wchodzące w jej skład państwa. Decyzje dotyczące Eurokorpusu podejmują ministrowie obrony i spraw zagranicznych wchodzących w jego skład państw. Dowództwo zlokalizowane w Strasburgu odpowiada za wydzielanie oddziałów sojuszniczych do udziału w operacjach kryzysowych, humanitarnych, ratunkowych oraz wymuszania i utrzymania pokoju – zarówno na potrzeby Unii Europejskiej, jak i NATO.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version