Gdzie szukać pomocy medycznej w Wielkanoc? [ADRESY]

lekarz 1 2024 03 30 100042

W okresie świątecznym chorzy w województwie lubelskim mogą skorzystać z 27 punktów świadczących nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.

CZYTAJ: Pomoc medyczna w święta. Jak ją otrzymać? [ADRESY]

– W ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej pacjent uzyska poradę lekarską, opiekę pielęgniarską, zwolnienie lekarskie czy e-receptę  – mówi Magdalena Musiatowicz z lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. – Z pomocy lekarza i pielęgniarki pacjent może skorzystać w sytuacji nagłego zachorowania, nagłego pogorszenia się stanu zdrowia albo istotnego uszczerbku na zdrowiu, gdy zastosowane środki lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły poprawy. Placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej otwarte są od poniedziałku do piątku od 18.00 do 8.00 następnego dnia i przez cały dzień w soboty, niedziele i święta.

– Pacjenci w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia mogą się udać po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Nie ma znaczenia miejsce naszego zamieszkania – przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia.

CZYTAJ: Jak spędzić czas w święta? Ciekawe propozycje w Lubelskiem

GDZIE SZUKAĆ PUNKTÓW NOCNEJ I ŚWIĄTECZNEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ?

Adresy i dane kontaktowe do punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w województwie lubelskim można znaleźć poniżej oraz w załączniku na końcu tekstu.

 

 

 

W przypadku nagłych problemów dentystycznych można także skorzystać ze stomatologicznej pomocy doraźnej. Jej punkty działają w: Lublinie, Łukowie, Kraśniku, Kazimierzu Dolnym i Janowie Lubelskim, Zamościu. Ich listę i godziny otwarcia można znaleźć poniżej.

POMOC NA SOR

W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć oraz Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR). Wówczas należy zadzwonić pod numer 112 lub 999 i wezwać zespół ratownictwa medycznego. NFZ podkreśla, że SOR i izby przyjęć pomagają osobom w stanach ciężkich (np. wypadek, uraz, zatrucie, krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych), których następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub utrata życia.

Zespół ratownictwa medycznego należy wezwać, jeśli ktoś w naszym otoczeniu np. stracił przytomność, ma drgawki, zaburzenia rytmu serca, rozległe oparzenia, uporczywe wymioty – zwłaszcza z domieszką krwi, odczuwa nasiloną duszność lub ostry ból brzucha.

Fundusz zwraca uwagę na to, że pomoc medyczna w izbach przyjęć i Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych nie zastępuje wizyty u lekarza rodzinnego, czy lekarza poradni specjalistycznej.

Adresy i dane kontaktowe do SOR-ów i izb przyjęć można znaleźć poniżej.

RL / opr. ToMa

Fot. pexels.com

Exit mobile version