Ostatnie pożegnanie prof. Elżbiety Starosławskiej

starosl 500x375 2024 03 09 070732

W Lublinie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe profesor Elżbiety Starosławskiej. Wieloletnia dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej imienia świętego Jana z Dukli zmarła w poniedziałek, 4 marca, w wieku 71 lat.

Po nabożeństwie zmarła zostanie pochowana na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie.

CZYTAJ: „Człowiek wielkiego formatu”. Lublin pożegna prof. Elżbietę Starosławską [ZDJĘCIA]

Profesor Elżbieta Starosławska przez 46 lat swojej pracy służyła pacjentom onkologicznym. 

– Chorzy chcieli, aby to ona ich leczyła – mówi dr n. med. Krzysztof Paprota z Zakładu Radiologii Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. – Jako koleżanka naprawdę była bardzo życzliwa, dzieliła się swoją wiedzą. Jeśli chodzi o pacjentów, to świadczą o tym chyba te tłumy osób, które chciały, żeby ona była ich lekarzem. Nie zawsze fizycznie było to możliwe, ale nad każdym pacjentem była w stanie się pochylić, doradzić, coś podpowiedzieć.

– Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej było dziełem pani profesor – mówi metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik. – To było jej dzieło. Pamiętam, towarzyszyłem jej przez wiele lat, rozmawiałem z nią o jej planach. Wydawało się, że takie wielkie dzieło nie może w ogóle powstać. Ile trzeba było do tego walczyć, ile trzeba było pomysłów.

Zmarłą profesor Starosławską wspomina na portalu X Zbigniew Ziobro, lider Suwerennej Polski”

„Nigdy nie zapomnę tego, co zrobiła dla mnie i tysięcy pacjentów Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli. Jak się poświęcała, aby pomagać w walce o nasze życie. Była lekarzem onkologiem, który mimo ogromnej wiedzy i doświadczenia nieustannie zgłębiał najnowsze osiągnięcia światowej medycyny. To dzięki niej moja walka daje mi dziś nadzieję”.

 

Były minister sprawiedliwości i prokurator generalny od kilku miesięcy nie uczestniczy w życiu publicznym z powodu choroby. W związku z tym nie będzie też uczestniczył w dzisiejszych uroczystościach pogrzebowych prof. Elżbiety Starosławskiej.

Ceniona onkolog karierę zawodową rozpoczęła we wrześniu 1978 roku jako lekarz stażysta w Onkologicznym Specjalistycznym ZOZ Lublin (obecnie Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli). Od 1979 roku pracowała kolejno jako młodszy asystent, asystent oraz starszy asystent w Oddziale Radioterapii oraz w Oddziale Chemioterapii, aż do objęcia funkcji ordynatora w I Oddziale Chemioterapii z Pododdziałem Radioterapii w 2002 roku.

Od 2006 roku – z przerwami – kierowała Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.  W grudniu 2011 weszła w skład Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia, a w latach 2002–2015 z przerwami i od 2017 roku była konsultantką wojewódzką w dziedzinie onkologii klinicznej. W 2021 roku otrzymała tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego

Kierowane przez nią Lubelskie Centrum jest jednym z najnowocześniejszych ośrodków w kraju i jednym z nowocześniejszych w całej Europie. 

MaK / opr. ToMa

Fot. archiwum

 

Exit mobile version