Dojeżdża tam, gdzie ciężko o stomatologów. Dentobus pomaga dzieciom i młodzieży [HARMONOGRAM]

f4b4135c a4f9 44c1 b1dd 625e865c1208 2024 03 05 191349

Dentobus – czyli mobilny gabinet dentystyczny – dociera do małych miejscowości w województwie lubelskim, gdzie dostęp do stomatologów jest utrudniony. Bezpłatne świadczenia finansowane przez NFZ udzielane są dzieciom i młodzieży. Dziś (05.03) dentobus zaparkował przy zespole szkół w Czerśli w powiecie łukowskim.

Badania dzieci w dentobusie przeprowadzała lekarz stomatolog Natalia Rojek. – Jest bardzo różnie, ciężko to tak sprecyzować, żeby wyciągnąć jakieś wnioski. Natomiast są dzieci, które widać, że potrzebują takiej opieki. Wtedy jesteśmy. Jest to jakiś sposób na dostęp do stomatologów. Wiemy, że jest on ograniczony. 

Jakie usługi są wykonywane na miejscu?

– Robimy przegląd, czyli badanie, czyszczenie i lakierowanie – wymienia Natalia Rojek. – To taka podstawa, od której zaczynamy. Rodzice dostają informację zwrotną o ewentualnych dalszych zaleceniach, czyli leczeniu próchnicy, leczeniu ortodontycznym czy jakichś innych potrzebach, jeżeli takie występują. Zdarza się, że leczymy próchnicę. Umawiamy się wtedy ze szkołą; jeżeli rodzice wyrażają taką chęć, zdarza się, że przyjeżdżamy wtedy leczyć. Natomiast to po wcześniejszych ustaleniach z rodzicami.

Jak wyposażony jest dentobus?

– To taki pełnowymiarowy gabinet – mówi Natalia Rojek. – Mamy fotel, mamy możliwość zrobienia zdjęcia punktowego. Większość takich podstawowych procedur jesteśmy w stanie wykonać w dentobusie.

– Próchnica wciąż jest dużym problemem u dzieci – zaznacza prof. Maria Mielnik-Błaszczak z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Na pewno sytuacja jest zdecydowanie lepsza niż była kiedyś. Ale jeszcze nie doszliśmy do oczekiwań Światowej Organizacji Zdrowia. Jeśli chodzi o poziom tzw. wskaźników próchnicy u dzieci 12-letnich, to w przypadku Polski ten wskaźnik wynosi ok. 3. Jeśli chodzi o inne kraje, to np. Holandia ma wskaźnik 1,1, Niemcy – 1,36. 

Mieszkańcy miejscowości Suleje i Strzakły, w których nie ma gabinetów dentystycznych, przyznają, że akcje z dentobusem to bardzo dobry pomysł. – Na wsiach raczej nie ma gabinetów dentystycznych. Trzeba udać się do miasta. Nawet nie byłem świadomy, że jest taka akcja, ale uważam, że to bardzo dobry pomysł. Trzeba dbać o zęby już od najmłodszych lat. Jeździmy do dentysty do Międzyrzeca. Tutaj powstał taki nowy budynek. Myślimy, że może z czasem wójt coś pomyśli i powstanie jakiś gabinet dentystyczny. Wtedy na pewno ludzie bardziej dbaliby do zęby, bo mieliby blisko do dentysty, tym bardziej że nie ma tutaj autobusów. Staramy się jeździć systematycznie do kontroli, raz na pół roku. Jeśli są jakieś ubytki, to leczymy.

CZYTAJ: „Popełniamy dużo błędów dietetycznych”. Otyłość coraz większym problemem

– Jeśli chodzi o statystykę i nasze badania, to najgorzej wygląda ta część wschodniej Polski – wskazuje prof. Maria Mielnik-Błaszczak. – Tutaj frekwencja próchnicy czasami sięga 90%. Ten wzrost choroby próchnicowej u dzieci obserwuje się razem ze wzrostem dzieci.

– Leczenie stomatologiczne w dentobusie cieszy się dużym zainteresowaniem, a rodzice chętnie godzą się na udzielanie ich dzieciom świadczeń – mówi rzeczniczka lubelskiego oddziału NFZ Małgorzata Bartoszek. – Jest to atrakcyjna oferta, w szczególności dla mniejszych miejscowości, gdzie nie ma dostępu do dentysty. Dentobus stacjonuje przy przedszkolach, szkołach podstawowych i zespołach szkół. W marcu na Lubelszczyźnie dentobus odwiedzi 7 miejscowości. Szczegółowy harmonogram miejsc stacjonowania dentobusa dostępny jest na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia

Świadczenia w dentobusie udzielane są wyłącznie dzieciom i młodzieży do 18. roku życia.

Na terenie województwa lubelskiego świadczenia stomatologiczne w dentobusie udzielane są od końca maja 2018 r. W 2023 r. ze świadczeń stomatologicznych w mobilnym gabinecie skorzystało prawie 7700 dzieci i młodzieży.

 

Harmonogram postoju Dentobusu – marzec 2024 r.

 

4 marca 2024 r.

Zespół Szkół w Hucie Dąbrowie

ul. Hutnicza 30, 21-470 Huta Dąbrowa

                  

5 marca 2024 r.

Zespół Szkół w Czerśli

Czerśl 1, 21-400 Czerśl

 

6 – 7 marca 2024 r.

Szkoła Podstawowa w Granicach

Granice 77, 24-350 Granice

 

11 – 13 marca 2024 r.

Zespół Szkół w Krzywdzie

ul. Osiedlowa 5, 21-470 Krzywda

 

18 – 20 marca 2024 r.

Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Okszowie

ul Chełmska 14, 22-105 Okszów

 

25 – 26 marca 2024 r.

Szkoła Podstawowa w Stołpiu, im Marii Skłodowskiej-Curie
Stołpie 11, 22-151 Stołpie

           

27 marca 2024 r.

Szkoła Podstawowa im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego

Radoryż Smolany 26, 21-470 Radoryż Smolany

 

MaT / opr. WM

Fot. Małgorzata Tymicka

Exit mobile version