Andrzej Ilków prezesem Polskich Portów Lotniczych

andrzej ilkow 2024 03 18 233337

Andrzej Ilków został powołany przez radę nadzorczą spółki Polskie Porty Lotnicze na stanowisko prezesa zarządu spółki – poinformował w poniedziałkowym (18.03) komunikacie Centralny Port Komunikacyjny. PPL to część grupy kapitałowej CPK.

Dodano, że prezes PPL został wybrany w drodze konkursu, ogłoszonego 1 marca tego roku. Do tej pory Andrzej Ilków pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej CPK, z której w poniedziałek złożył rezygnację.

CZYTAJ: Prezydent: CPK nie zagraża lotniskom regionalnym

W komunikacie podano, że Andrzej Ilków był dyrektorem Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Przeprowadził proces rejestracji lotniska, a także z sukcesem zakończył zainicjowany proces aplikacji o środki unijne na modernizację portu.

W 2008 roku rozpoczął pracę na Lotniska Chopina w Warszawie, w nowo powstałym Biurze Bezpieczeństwa Operacji Lotniczych. Zainicjował i wprowadził na lotnisku proces koordynacji rozkładów lotów, który jest wykorzystywany do dzisiaj. Nadzorował proces rozbudowy Lotniska Chopina w latach 2011-2014. Uczestniczył także w pracach Technical Operation Safety Committee, europejskiej organizacji Airport Counsil International.

Zasiadał w radach nadzorczych spółek: Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice sp. z o.o., Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów sp. z o.o., Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin sp. z o.o., Portu Lotniczego Poznań-Ławica, oraz ACS sp. z o.o., GDN Airport Services S.A.

CZYTAJ: Szymon Hołownia o CPK: nie ma decyzji, że ta inwestycja zostanie „wyrzucona do kosza”

Jest absolwentem wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej, a także studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Przez 20 lat, kolejno awansując, pełnił służbę w Wojskach Lotniczych i Obrony Powietrznej. Uczestniczył w misji pokojowej ONZ w Syrii i Izraelu oraz misji NATO w Kosowie.

Spółka akcyjna Polskie Porty Lotnicze jest wiodącym podmiotem lotniczej infrastruktury transportowej w Polsce. W zasobach PPL znajduje się m.in. Lotnisko Chopina w Warszawie – największy w Polsce i jeden z większych portów lotniczych w Europie Środkowo-Wschodniej.

PPL to również podmiot dominujący Grupy Kapitałowej PPL. Posiada udziały lub akcje 17 spółek m.in. zarządzających portami lotniczymi. Spółka jest własnością Skarbu Państwa, a nadzór nad PPL pełni Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. 

PAP / RL / opr. LisA

Fot. www.cpk.pl

Exit mobile version