Sztuczna inteligencja pomoże w diagnostyce chorób. W Lublinie powstaje supernowoczesny system

sztuczna inteligencja 2024 02 23 223920

W Lublinie trwają prace nad stworzeniem systemu wykorzystującego sztuczną inteligencję do diagnostyki między innymi chorób oczu. Badania prowadzone są w ramach zawartej pomiędzy lubelskimi uczelniami Lubelskiej Unii Cyfrowej. 

– Naszym zadaniem jest stworzenie algorytmów, które wspomogą diagnostykę chorób oczu, ale nie tylko – mówi prof. Kamil Jonak, dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej  Politechniki Lubelskiej. – Drugą rzeczą jest stworzenie serca Lubelskiej Unii Cyfrowej, takiego superkomputera z przestrzenią dyskową, który będzie zbierał wszystkie dane z pozostałych uczelni, które z nami współpracują, i na którym będą karmione danymi algorytmy sztucznej inteligencji.

CZYTAJ: ZUS: depresja przyczyną setek tysięcy dni nieobecności w pracy

– Projekt zakłada też m.in. wiele badań u dzieci – mówi profesor Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Sztandarowym projektem jest stworzenie cyfrowej bazy danych i rejestru chorych na stożek rogówki. Badamy także w populacji dzieci zagrożone patologiami takimi jak: niedowidzenie czy choroba zezowa.

Wyniki projektu mają się przyczynić  do zapewnienia pacjentom szybkiej, wysokospecjalistycznej, i spersonalizowanej diagnostyki,  a w efekcie do szybszego wdrożenia leczenia. 

Partnerami Lubelskiej Unii Cyfrowej jest Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Uniwersytet Przyrodniczy oraz Politechnika Lubelska. 

MaTo / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version