Słuchowisko o wysiedleniach z Zamojszczyzny nominowane do nagrody BBC

zamojczyzna 2024 02 16 165556

Słuchowisko Teatru Polskiego Radia “To słowo” Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza jest w trójce finalistów nominowanych do prestiżowej nagrody BBC Audio Drama Awards w kategorii najlepsze słuchowisko europejskie. Opowiada ono o wysiedleniach dzieci z Zamojszczyzny w czasie okupacji niemieckiej i niezwykłej roli Róży i Jana Zamoyskich, którzy uratowali z hitlerowskiego obozu w Zwierzyńcu czterysta sześćdziesięcioro dzieci.

– Bardzo się cieszymy, bo to jest rzeczywiście wyjątkowe wyróżnienie. Zdarza się nam to po raz kolejny – znaleźć się w gronie trzech najlepszych słuchowisk z zeszłego roku. BBC to jest taki wzorzec, do którego wszystkie radiofonie starają się dorównać. Jeśli chodzi o twórczość radiową, to jest to rzeczywiście pierwsza liga, ekstraklasa. Jeśli oni to zauważyli, to to już jest dla nas wyróżnienie – powiedział reżyser słuchowiska Waldemar Modestowicz.

CZYTAJ: „Z Lublina na Olimpiadę”. Wyjątkowe słuchowisko lubelskiej młodzieży [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA]

Autorka przedstawiła w słuchowisku prawdziwą historię rodziny Mulawów. – Cały czas myślę o sobie, jako o reporterce, a nie pisarce, więc trudno, by w moich tekstach nie było prawdziwych historii i ludzi. Tę historię opowiedziałam na podstawie nagrań, jakie parę lat temu zrobiłam z żyjącym jeszcze wtedy bohaterem, czyli z Marianem Mulawą, który wtedy – w roku 1943 – miał 5 lat  – powiedziała Marta Rebzda.

CZYTAJ:  Słuchowisko Radia Lublin z nagrodą na „Dwóch Teatrach”

Dodała, że nabiera ono szczególnego znaczenia w obliczu wojny na Ukrainie czy konfliktu na Bliskim Wschodzie. – Kontekst wojny, wysiedleń niestety cały czas jest aktualny – powiedziała autorka.

Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 24 marca podczas ceremonii BBC Radio Theatre Broadcasting House w Londynie.

Nagrody zostały stworzone przez BBC Radio w celu uznania doskonałości w branży radiowej, w szczególności w dramatach audio. W jury zasiadają osobistości zarówno ze świata radia, aktorstwa, teatru, jak i świata literackiego.

RL / IAR / opr. ToMa

Fot. wikipedia.org

Exit mobile version