Protesty rolników w Lubelskiem [AKTUALIZACJA, ZDJĘCIA, MAPA]

pm blokada 200224 006 2024 02 20 160607

W całym kraju rolnicy blokowali dziś ważne węzły komunikacyjne. W województwie lubelskim odbyło się około 30 protestów.

Protestujący sprzeciwiają się między innymi Zielonemu Ładowi i niekontrolowanemu importowi towarów z Ukrainy.

Aktualizacja 16:00

Jak mówią rolnicy, blokowanie dróg to odpowiedź na bardzo trudną sytuację, w której znalazło się polskie rolnictwo. – To mnie strasznie bulwersuje. Nie możemy tak żyć, że jest napływ tych produktów z Ukrainy. To jest okropne. Polscy rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża. Pszenica była po 2 tys., teraz jest po 500 zł za tonę. Te traktory, to wszystko jest na kredyt. Tylko płakać, bo to jest tragedia. Niektórzy mówią, że jeszcze 2-3 tygodnie i rolnicy pójdą w pole. Nie wszyscy pójdziemy. Będziemy po prostu pełnić dyżury.

Zgodnie z zapowiedziami organizatorów protesty miały się zakończyć o godzinie 16. Utrudnienia w ruchu mogą potrwać jednak dłużej, bo setki, jak nie tysiące, ciągników, które blokowały trasy w regionie, będą wracać z protestów. 

Dłużej potrwają też utrudnienia na terenie gminy Konopnica. Tam organizatorzy zgłosili 4 blokady to 27 lutego. Od 10 do 16 rolnicy będą okresowo blokować węzeł Węglin na drodze S19, rondo w Maryninie, skrzyżowanie przy kościele w Konopnicy oraz drogę wojewódzką 747 przy węźle Węglin.

15:10

W niektórych miejscach blokady dróg potrwają niemal do końca lutego. Z kolei na niektórych przejściach granicznych protestujący pozostaną do 10 marca.

Jak informuje policja, do 27 lutego rolnicy będą się gromadzili w powiecie lubelskim. Chodzi o miejscowości Strzeszkowice Duże, w ciągu ekspresowej „dziewiętnastki” w kierunku Lublina, na węźle Węglin w kierunku Warszawy i Rzeszowa, na węźle Węglin w kierunku Bełżyc na wojewódzkiej 747, w Konopnicy na skrzyżowaniu przy kościele i w Maryninie na rondzie w pobliżu stacji BP. Drogi w tych miejscach mają być zablokowane w godzinach 10-16.

CZYTAJ: Wicepremier Ukrainy nazwał prowokacją polityczną rozsypanie zboża przez polskich rolników

Rolnicy blokują też drogi do wszystkich przejściach granicznych z Ukrainą w województwie lubelskim. Do 9 marca w Okopach przy wjeździe do terminala w Dorohusku, do 10 marca w Hrebennem i 26 lutego w Zosinie i Dołhobyczowie.

Do 10 marca potrwa tez blokada drogi wojewódzkiej nr 858 w miejscowości Brody Małe w powiecie zamojskim, prowadzącej do terminala przeładunkowego LHS.

Na Lubelszczyźnie manifestacje odbywają się spokojnie – zapewniają policjanci. 

– Blokady zorganizowano w sumie w 27 miejscach w regionie – mówi młodszy aspirant Małgorzata Skowrońska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – Na chwilę obecną nie ma żadnego incydentu, nie ma przypadków złamania prawa, natomiast kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami. Newralgicznymi punktami są węzły na drogach ekspresowych S19 i S17. Tam jest całkowicie zablokowana droga, są zorganizowane korytarze życia, którymi przejeżdżają pojazdy uprzywilejowane. Natomiast w większości przypadków ruch odbywa się wahadłowo. Jest zablokowany np. jeden pas ruchu, a drugi pas jest przejezdny.

Tak jest między innymi na drodze krajowej nr 63 w miejscowości Ulan-Majorat w powiecie radzyńskim. 

12:53

Do godziny 16 będzie dziś zablokowany wjazd do Lublina w Konopnicy. W tej gminie rolnicze blokady zorganizowane zostały w czterech miejscach. W rejonie węzła Węglin na drodze S19, ronda w Maryninie, skrzyżowania przy kościele w Konopnicy oraz drogi wojewódzkiej 747 przy węźle Węglin.

– Dziś stoimy od alei Kraśnickiej w Lublinie do Janowa Lubelskiego na ekspresowej „dziewiętnastce”, ale w kolejnych dniach mamy zgodę na 4 blokady w Konopnicy – mówi organizator protestu Łukasz Kańczugowski. – Zaczynamy od al. Kraśnickiej przy kościele w Konopnicy. Blokada ciągnie się tak naprawdę do Kraśnika, po Janów Lubelski. Jesteśmy w naszej grupie odpowiedzialni za al. Kraśnicką, później jest rondo w Maryninie, wyjazd na trasę ekspresową, następnie węzeł Węglin, Strzeszkowice itd., po kolei. Wszędzie nas widać. Przez tydzień od dnia dzisiejszego mamy tutaj zgłoszone zgromadzenie. W miarę potrzeby będziemy wyjeżdżać na ulice.

Blokady mogą być organizowane od godz. 10 do 16 do przyszłego wtorku, 27 lutego. Rolnicy sprzeciwiają się założeniom Zielonego Ładu oraz niekontrolowanemu napływowi towarów rolno-spożywczych z Ukrainy. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Fot. Piotr Michalski

CZYTAJ: Protestujący rolnicy całkowicie blokują ruch do przejść granicznych z Ukrainą [ZDJĘCIA]

12:15

Protesty rolników w województwie lubelskim przebiegają spokojnie – zapewniają policjanci. W powiecie lubelskim zorganizowano 9 blokad, między innymi w rejonie obwodnicy Lublina oraz w okolicach miejscowości Konopnica i Marynin.

CZYTAJ: Minister rolnictwa podziela postulaty protestujących rolników

– Dotychczas nie odnotowaliśmy żadnych poważnych incydentów – mówi nadkomisarz Kamil Gołębiowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Lublinie. – Tutaj nie mamy bardzo dużych zatorów drogowych, natomiast musimy liczyć się z tym, że z biegiem czasu te korki będą rosły. Zgodnie z założeniami tych protestów blokady są całkowite. Na szczęście w wielu miejscach udało się utworzyć korytarze życia – w okolicy węzła Węglin, w okolicy węzła Tatary, dalej w Strzeszkowicach. Tutaj kierowcy muszą liczyć się z największymi utrudnieniami i uzbroić się w cierpliwość. Objazdów w niektórych miejscach nie da się zorganizować.

Mowa tu między innymi o wspomnianych węzłach na obwodnicy Lublina.

11:51

Prawie sto pojazdów – głównie ciągników, ale i aut osobowych – blokuje w Kurowie drogę ekspresową S17. 

Blokada to duże utrudnienie dla kierowców podróżujących do Warszawy.

– Z uwagi na strajk, do Warszawy najlepiej kierować się drogami lokalnymi, powiatowymi i wojewódzkimi. Zjechać na skrzyżowaniu w Kurowie i kierować się na Radom – mówi jeden z policjantów.

CZYTAJ: Protesty rolników w regionie. Jak ominąć blokady?

– Staram się być pośrodku tego wszystkiego. Rozumiem jak najbardziej, ale to powinno być jakoś lepiej zarządzane, żeby jednak dawać ludziom przejechać i funkcjonować normalnie. Na pewno nie zdążę dzisiaj na spotkanie. To bardzo duże utrudnienie, zwłaszcza z dzieckiem z tyłu. Trochę rozumiem, ale to jednak bardzo utrudnia życie.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Na terenie powiatu puławskiego rolnicy blokują także drogę ekspresową S17 w Żyrzynie oraz drogę ekspresową S12 na węźle Puławy Wschód. Protesty potrwają do 16. Po ich zakończeniu rolnicy połączą się i przejadą przez Puławy.

Bardzo duże utrudnienia w podlubelskiej Konopnicy na wyjeździe z Lublina. Zablokowane jest między innymi skrzyżowanie przy kościele w Konopnicy oraz rondo w Maryninie (gm. Konopnica), gdzie ustawiły się ciągniki. 

Choć protesty były wcześniej zapowiadane, to wielu kierowców jest zaskoczonych brakiem możliwości przejazdu. – Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się tego i nie wiem, jak przejadę. Dopiero co podjechałem i jestem zaskoczony tym, co widzę. Takie blokowanie to utrudnianie życia zwykłym szarym ludziom. To powinno być w mieście, pod urzędami, a nie tutaj. Bardzo mi ich szkoda i bardzo dobrze, że protestują, tylko powinni jechać do Warszawy.

W Konopnicy protesty odbywają się też w rejonie węzła Węglin na drodze ekspresowej S19 oraz drogi wojewódzkiej 747 przy węźle Węglin. Wszystkie protesty zabezpiecza policja. 

Protestujący w Wisznicach rolnicy opuszczają punkty blokad i przemieszczają się pod urząd gminy, gdzie zamierzają protestować. Zablokowane jest centrum Wisznic.

Kierowcy, którzy mają problem z przejazdem, są wyrozumiali dla protestujących. – Myślę, że słusznie protestują. Ukraina zalała nas wszystkim. Z czego ludzie mają żyć? Trochę uprzykrzają nam życie, ale co zrobić. Nic na to nie poradzimy. Jedziemy do Włodawy do lekarza, ale co zrobić. Walczą o swoje, żeby nasi rolnicy mogli coś sprzedać.

Protest pod urzędem gminy w Wisznicach potrwa do godziny 17.

Aktualizacja 11:00

Poważne utrudnienia w ruchu w związku z protestami rolników są na zachodniej obwodnicy Lublina oraz na alei Kraśnickiej – gdzie jest nasza reporterka.

Na rondzie w Konopnicy w normalnych warunkach można zjechać z ronda w kierunku drogi ekspresowej S19, m.in. w kierunku Rzeszowa. Jednak w tym momencie rondo jest całkowicie zablokowane przez ciągniki z biało-czerwonymi flagami. Jeszcze kilkanaście minut temu na to rondo próbowały wjechać samochody osobowe, jednak kierowcy, widząc, jaka jest sytuacja, zaczęli się wycofywać i zawracać po chodniku.

Duże utrudnienia są też na al. Kraśnickiej. Tam na wysokości kościoła w Konopnicy, czyli na granicy Lublina i Konopnicy, rolnicy przechodzą przez przejście dla pieszych i blokują w ten sposób ruch.

9:57

GDDKiA potwierdza, że rozpoczęły się blokady dróg: S19 węzeł Szerokie oraz węzeł Wilkołaz (droga jest zablokowana w kierunku Rzeszowa), S19 węzeł Kraśnik Południe (droga zablokowana w kierunku Lublina), a także S17 Ryki Południe (droga zablokowana w kierunku Warszawy).

W powiecie bialskim rozpoczyna się protest rolników w Wisznicach. Rolnicy ciągnikami z placu targowiska wyjeżdżają na drogę wojewódzką nr 812. Będą blokować rondo na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 812 i drogi krajowej nr 63 w kierunkach na Krasnystaw i Chełm, Parczew oraz Radzyń Podlaski. Blokowane też będą wszystkie drogi dojazdowe do Wisznic.

– Produkcja rolna przestała być opłacalna – mówią protestujący. – Import towarów z Ukrainy psuje rynek. Ostatnio dowiedzieliśmy się, że truje nasze jedzenie. Złej jakości zboże tutaj wpływa, robimy z tego mąkę i inne przetwory. Na zbożu, paliwie, nawozach straciłem 300 tys. Straty mam cały czas. W magazynie leży 200 ton kukurydzy, 150 ton pszenicy, której nie możemy sprzedać albo możemy sprzedać za pół darmo. Mamy jeszcze 100 ton rzepaku. To wszystko poniżej kosztów produkcji i nie sprzedajemy. Myślimy o zablokowaniu granicy, tylko że rząd ani Unia tego nie zrobią. My to zrobimy, rolnicy.

Rolnicy przepuszczać będą jedynie kierowców wyjeżdżających z Wisznic.

CZYTAJ: Rolnicy protestują. Sytuacja na przejściach granicznych

O godzinie 12 protestujący przemieszczą się pod urząd gminy Wisznice, gdzie wygłoszą przemówienia. Protest potrwa do godziny 15.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Protest w Jastkowie

Fot. Iwona Burdzanowska

W powiecie puławskim, w Kurowie rozpoczyna się blokada drogi ekspresowej S17. Kilkudziesięciu rolników traktorami wyjeżdża na jezdnię blokując przejazd w kierunku Warszawy. 

– Sprzeciwiamy się Zielonemu Ładowi i działaniom Unii Europejskiej, która chce zniszczyć polskie rolnictwo – mówi jeden z plantatorów, Paweł Bieniek. – Chce nas wykończyć importem towarów z Ukrainy. Miał być tranzyt, wszystko miało jechać przez Polskę, ale nie do Polski. Teraz można zobaczyć na różnych portalach społecznościowych, co jedzie z Ukrainy na wagonach, jaki syf jedzie. Firmy – oczywiście też i polskie – bogacą się na tym, robią na tym biznes. Za granicą kukurydza kosztuje 120 zł, ktoś przywozi do Polski i ma 360 zł – ma przebitkę trzy razy na tej kukurydzy. Tak nie może być. My produkujemy i niech Unia nie uczy nas rolnictwa. My Polacy dobrze wiemy. Ziemia to nasza matka.

W powiecie puławskim blokada rozpoczyna się także na węźle Puławy-Wschód na drodze ekspresowej S12. Za kwadrans rozpocznie się protest w Żyrzynie na drodze ekspresowej S17.  

9:00

Węzeł Lublin Tatary na drodze ekspresowej S17 jest zablokowany w kierunku Lublina. Trwa tu jeden z kilkudziesięciu zaplanowanych na dziś protestów rolników. 

– Jesteśmy zdeterminowani, żeby walczyć o swoje – mówi jeden z uczestników protestu, Krzysztof Kołtunik. – Blokujemy dzisiaj węzeł Tatary. Chcemy wyrazić swoje niezadowolenie z importu produktów głównie z Ukrainy, ale też z Zielonego Ładu. Stoimy pod ścianą, nie mamy wyboru. Musimy podjąć radykalne działania i wprowadzić obostrzenia, bo to jest nasze być albo nie być. Jak nie teraz, to wcale. Jesteśmy zdeterminowani. Żadne odciąganie w czasie nic nie pomoże. Jesteśmy gotowi stać, dotąd aż wywalczymy swoje – dla wspólnego dobra konsumentów, producentów i naszego kraju.

Przed węzłem Lublin Tatary utworzył się duży korek pojazdów. Na miejscu są policjanci, którzy kierują ruchem i próbują wyprowadzać pojazdy z drogi ekspresowej objazdem przez Lublin.

Policjanci są też na rondzie w miejscowości Długie i nie wpuszczają kierowców na zablokowany węzeł. Korek utworzył się też na drodze krajowej numer 82, od Łęcznej w kierunku Lublina. Stoją w nim zarówno pojazdy osobowe, autobusy, jak i bardzo liczne ciągniki. 

O szczegółach protestu na S17 na węźle Lublin Tatary mówił wcześniej jeden z organizatorów, Ireneusz Janczak.

– O godzinie 8.00 planujemy wjechać na drogę ekspresową S17 na węźle Lublin Tatary. Blokujemy tylko drogę ekspresową. Nie blokujemy połączenia Lublin – Łęczna, żeby nie utrudniać życia mieszkańcom. Przewidywałem na początku około 100 uczestników, ale wiem, że ta liczba może wzrosnąć nawet do ponad 200 – 300 uczestników.

CZYTAJ: Protesty rolników. Utrudnienia w całym regionie [MAPA, LISTA]

Rolnicy wyjadą na drogi i zablokują najważniejsze węzły komunikacyjne w Polsce. W Lubelskiem zaplanowano ponad 30 protestów. Blokady mają pojawić się na drogach ekspresowych, krajowych i wojewódzkich niemal w całym regionie.

ZGŁOSZONE PROTESTY

Powiat lubelski i Lublin

20-27.02.2024 10:00-16:00

Miejscowość Strzeszkowice Duże, droga S19 w kierunku Lublina – blokada drogi.

Miejscowość  Strzeszkowice Duże (KMP Lublin)  droga serwisowa po stronie wschodniej S19 rondo – blokada drogi.

Miejscowość Zielona, skrzyżowanie DW835 z  drogą 2284L – blokada drogi.

Węzeł Węglin w kierunku Warszawy i Rzeszowa droga S19 – blokada drogi.

Węzeł Węglin w kierunku Bełżyc, DK747 – blokada drogi.

Węzeł Tatary droga S17 – blokada drogi.

Konopnica al. Kraśnicka, skrzyżowanie przy kościele – blokada drogi.

Droga dojazdowa zjazd Jastków – Markuszów – blokada drogi.

Lublin – Rondo E. Brzozowskiego – blokada drogi.

Powiat bialski

20.02.2024 09:00-16:00

Miejscowość Wisznice droga DW812 – blokada drogi.

Powiat chełmski

09.02-09.03.2024 10:00

Miejscowość Okopy skrzyżowanie DK12 z DW816 – blokada drogi.

Powiat hrubieszowski

12-26.02.2024 09:00

Miejscowość Zosin przejście graniczne – blokada drogi.

Miejscowość Dołhobyczów przejście graniczne – blokada drogi. 

Powiat janowski

20.02.2024 10:00-15:00

Miejscowość Dzwola, droga DK 74 – blokada drogi.

20.02.2024 10:00-17:00

Miejscowość Modliborzyce droga S19 DW857 – blokada drogi.

Powiat kraśnicki

Miejscowość Wilkołaz Skrzyżowanie dróg S19 i DK19 – blokada drogi.

Powiat lubartowski

Miejscowość Wólka Rozwadowska DK19 – blokada drogi.

Powiat parczewski

Miejscowość Parczew skrzyżowanie ul. 11 listopada- ul. Lubartowska  DW813/DW815

Powiat puławski

20.02.2024 10:00-18:00

Węzeł Puławy Wschód droga S12 pas w kierunku Radomia – blokada drogi.

Węzeł Kurów w kierunku Warszawy droga S17 – blokada drogi.

20.02.2024 10:00-15:00

Węzeł Żyrzyn  droga S17 – blokada drogi.

Powiat radzyński

Miejscowość Ulan Majorat droga DK63 – DP1218L – blokada drogi.

Miejscowość Borki droga S19 – blokada drogi.

Powiat rycki

20.02.2024 10:00-17:00

PKS Ryki- Starostwo Powiatowe, rondo w m. Moszczanka droga S17 – blokada drogi.

Powiat tomaszowski

09.02-10.03.2024 10:00

Miejscowość  Hrebenne droga DK17 – blokada drogi.

Powiat lipski woj. mazowieckie

20.02.2024 09.00-18.00

Miejscowość Wola Solecka– blokada drogi.

MaTo / MaK / MaT / ŁuG / RyK / opr. PrzeG / WM

Fot. Magdalena Kowalska, Tomasz Maczulski, Łukasz Grabczak, Barbara Kopania

 

Exit mobile version