Nauczała w obozie koncentracyjnym. O Wandzie Madlerowej w lubelskim IPN

17349420 1265350990168240 940926437 o 750x375 2024 02 22 211322

Młodzież z województwa lubelskiego zapoznała się z postacią Wandy Madlerowej – nauczycielki tajnego nauczania w czasach II wojny światowej.

W 1941 roku została wywieziona do obozu koncentracyjnego, gdzie zorganizowała nauczanie dla dziewcząt. 

CZYTAJ: Historia powstania Armii Krajowej. IPN edukuje młodzież

– Podczas II wojny światowej nastąpiła likwidacja szkolnictwa, Niemcy pozostawili tylko szkoły elementarne – mówi Kinga Żelazko z Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. – Polacy zostają sprowadzeni do osób, które mają kształcić się na możliwie najniższym poziomie nauczania. Pojawia się głód tej wiedzy, wola oporu przeciwko okupantowi nie tylko czynem, ale również słowem.

– Polacy mieli być narodem, który by przymusowo, fizycznie pracował na Niemców – mówi dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, dr Robert Derewenda. – Dlatego szkolnictwo, które prowadzono w podziemiu, było właściwie kluczowe nie tylko dla samego wykształcenia Polaków, ale również dla przetrwania w tej trudnej codziennej rzeczywistości okupacyjnej. Wiemy, że nauczyciele, którzy podejmowali się tego typu działań, bardzo często płacili najwyższą karę.

Pod koniec lutego 1945 roku Wanda Madlerowa została uwolniona przez Niemców i przewieziona do Szwecji. Na terenie obozu przejściowego założyła polskie gimnazjum. Później założyła polską szkołę w Sztokholmie. 

InYa / opr. WM

Fot. archiwum

 

Exit mobile version