„Miasto Ratownik”. Tablica upamiętnia nadanie Lublinowi wyjątkowego tytułu [ZDJĘCIA]

kra 9877 2024 02 24 142035

Na lubelskim ratuszu odsłonięta została tablica upamiętniająca nadanie Lublinowi tytułu „Miasta Ratownika”. 

Tablica została odsłonięta w drugą rocznicę pełnoskalowej napaści Rosji na Ukrainę. Odznaczenie przyznał Lublinowi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w kwietniu ubiegłego roku.

– Na ten tytuł pracowali wszyscy mieszkańcy miasta, którzy pomagali i wciąż pomagają ukraińskim uchodźcom – mówi prezydent Lublina Krzysztof Żuk. – Okazaliśmy solidarność w takim okresie, w którym trzeba było być z Ukraińcami, z tymi, którzy uciekali przed pożogą wojny. Co najważniejsze, ta solidarność, ta pomoc była okazana przez mieszkańców Lublina. 

CZYTAJ: Wizyta prezydenta Ukrainy w Polsce. Lublin i Chełm ze specjalnymi odznaczeniami [ZDJĘCIA, WIDEO]

W uroczystości odsłonięcia tablicy brał udział ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz, który podziękował mieszkańcom Lublina za ich wsparcie. – Dziękuję wszystkim mieszkańcom Lublina za to, że w czasie największej próby wyciągnęliście swoją pomocną dłoń i pokazaliście, co to znaczy być solidarnymi.

– Ta wojna trwa już od 10 lat. 2 lata temu nastąpiła jej eskalacja, i wtedy mieszkańcy Lublina wykazali się wobec nas solidarnością – podkreśla ambasador Ukrainy w Polsce. – Niech ta tablica przypomina nam wszystkim, że wojna niestety wciąż trwa. Tutaj niedaleko, blisko granicy polsko-ukraińskiej spadają rakiety. Dzisiaj, w tym szczególnym dniu, obywatele Ukrainy są pod alarmami bombowymi. Bardzo ważne, żeby ta tablica przypominała nam wszystkim, że solidarność to wartość, którą musimy codziennie pielęgnować.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Poza Lublinem tytuł „Miasta Ratownika” otrzymały także Chełm, Przemyśl i Rzeszów.

Cały dzień w Lublinie odbywają się różne przedsięwzięcia pod hasłem „Solidarni razem”. Na 14.30 w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka zaplanowano projekcję filmu ”20 dni w Mariupolu”, a o 16.30 odbędzie się koncert Julii Romanyuk i pokaz wideo o zniszczonych miastach na Ukrainie. 

Dziś  w Lublinie otwarte zostały dwie wystawy. Ekspozycję „Lublin pomaga Ukrainie” można oglądać w holu budynku „Orion” przy ulicy Spokojnej 2. Druga wystawa – „Niewydane Dyplomy”, przedstawiająca losy 40 ukraińskich studentek i studentów, którzy zginęli w Ukrainie – dostępna jest w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka. 

MaK / opr. WM

Fot. Krzysztof Radzki

 

Exit mobile version