Na lubelskim ratuszu odsłonięta została tablica upamiętniająca nadanie Lublinowi tytułu “Miasta Ratownika”.
Tablica została odsłonięta w drugą rocznicę pełnoskalowej napaści Rosji na Ukrainę. Odznaczenie przyznał Lublinowi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w kwietniu ubiegłego roku.
– Na ten tytuł pracowali wszyscy mieszkańcy miasta, którzy pomagali i wciąż pomagają ukraińskim uchodźcom – mówi prezydent Lublina Krzysztof Żuk. – Okazaliśmy solidarność w takim okresie, w którym trzeba było być z Ukraińcami, z tymi, którzy uciekali przed pożogą wojny. Co najważniejsze, ta solidarność, ta pomoc była okazana przez mieszkańców Lublina.
CZYTAJ: Wizyta prezydenta Ukrainy w Polsce. Lublin i Chełm ze specjalnymi odznaczeniami [ZDJĘCIA, WIDEO]
W uroczystości odsłonięcia tablicy brał udział ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz, który podziękował mieszkańcom Lublina za ich wsparcie. – Dziękuję wszystkim mieszkańcom Lublina za to, że w czasie największej próby wyciągnęliście swoją pomocną dłoń i pokazaliście, co to znaczy być solidarnymi.
– Ta wojna trwa już od 10 lat. 2 lata temu nastąpiła jej eskalacja, i wtedy mieszkańcy Lublina wykazali się wobec nas solidarnością – podkreśla ambasador Ukrainy w Polsce. – Niech ta tablica przypomina nam wszystkim, że wojna niestety wciąż trwa. Tutaj niedaleko, blisko granicy polsko-ukraińskiej spadają rakiety. Dzisiaj, w tym szczególnym dniu, obywatele Ukrainy są pod alarmami bombowymi. Bardzo ważne, żeby ta tablica przypominała nam wszystkim, że solidarność to wartość, którą musimy codziennie pielęgnować.
Poza Lublinem tytuł “Miasta Ratownika” otrzymały także Chełm, Przemyśl i Rzeszów.
Cały dzień w Lublinie odbywają się różne przedsięwzięcia pod hasłem “Solidarni razem”. Na 14.30 w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka zaplanowano projekcję filmu ”20 dni w Mariupolu”, a o 16.30 odbędzie się koncert Julii Romanyuk i pokaz wideo o zniszczonych miastach na Ukrainie.
Dziś w Lublinie otwarte zostały dwie wystawy. Ekspozycję „Lublin pomaga Ukrainie” można oglądać w holu budynku “Orion” przy ulicy Spokojnej 2. Druga wystawa – „Niewydane Dyplomy”, przedstawiająca losy 40 ukraińskich studentek i studentów, którzy zginęli w Ukrainie – dostępna jest w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka.
MaK / opr. WM
Fot. Krzysztof Radzki