Ozdoby i elementy stroju, broń, oporządzenie jeździeckie, narzędzia i przedmioty codziennego użytku Jaćwingów od soboty (10.02) oglądać można na czasowej wystawie w Muzeum Zamojskim. Ekspozycja jest poświęcona najbogatszemu cmentarzysku dawnych mieszkańców Mazur – Jaćwingów – w Krukówku.
CZYTAJ: Coraz mniej rysi na Roztoczu. Liczba wilków bez zmian
– Tworząc wystawę wraz z Jerzym Siemaszko chcieliśmy odtworzyć klimat miejsca, w którym cmentarzysko zostało odnalezione, czyli Puszczy Augustowskiej – mówi archeolog z Muzeum Okręgowego w Suwałkach, Renata Maskowicz-Sikorowska. – Miejsce to jest porośnięte ściółką, drzewami, lasem. Cała otoczka wystawy jest tak skonstruowana, żeby wchodząc na nią, można było to sobie wyobrazić. Mamy do czynienia z cmentarzyskiem płaskim, ciałopalnym. Jaćwingowie w momencie odejścia byli paleni na stosie. Wystawa wygląda w ten sposób, że są postery ze zdjęciami lasu, a w gablotach znajdują się najcenniejsze zabytki odzwierciedlające każdą kategorię życia codziennego.
Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę o godzinie 14.00 w Muzeum Zamojskim przy ul. Ormiańskiej 26. Wystawa czynna do czerwca 2024 roku.
Wystawa została przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach we współpracy z Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.
AP / opr. ToMa
Fot. nadesłane