Wystawę poświęconą najbogatszemu cmentarzysku Jaćwingów odnalezionemu w Puszczy Augustowskiej w Krukówku można od soboty (10.02) oglądać w Muzeum Zamojskim w Zamościu.
Wernisaż ekspozycji zatytułowanej „Jaćwieskie eldorado” przyciągnął wielu zamościan. – Przyszłam z ciekawością, bo moja wiedza o Jaćwingach jest bardzo skromna – mówi jedna z osób odwiedzających wystawę. – Pokazane tutaj zabytki archeologiczne są bardzo bogate. Są związane z bronią, jeździectwem, końmi, ale też ozdobne. Kiedy popatrzyłam na tę wystawę, od razu pomyślałam o Lublinie, ponieważ tam jest przepiękna legenda „Sen Leszka Czarnego”. Książę ten wyrusza na Jaćwingów i pokonuje ich pod Łopiennikiem.
CZYTAJ: Wernisaż wystawy „Jaćwieskie eldorado” w Muzeum Zamojskim
Jaćwingowie to lud zachodniobałtycki zamieszkujący we wczesnym średniowieczu tereny obecnej Suwalszczyzny. Uważa się ich za jedno z najpotężniejszych plemion pruskich. Nie znali pisma, dlatego niewiele o nich wiadomo. W swoich wyprawach wojennych zapuszczali się m.in. w okolice Lublina i Włodzimierza Wołyńskiego. Ostatecznej zagłady Jaćwieży dokonali w 1283 r. Krzyżacy.
Wystawę można oglądać do czerwca od wtorku do niedzieli w godzinach pracy Muzeum Zamojskiego, czyli od 10:00 do 16:00.
AP / opr. ToMa
Fot. Piotr Piela