42. rocznica szczególnego protestu. Upamiętnienie „Świdnickich Spacerów”

swidnickie 2024 02 05 163836

42 lata temu, w czasie stanu wojennego, w Świdniku rozpoczęły się masowe spacery w porze nadawania Dziennika TV. Z czasem do podobnej akcji przystąpili mieszkańcy innych miast, między innymi Lublina.

– Społeczeństwo reagowało aktami protestów przeciwko kłamstwom w oficjalnych mediach – mówi dr Małgorzata Choma-Jusińska z lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. – Autorstwo tej formy protestu jest przypisywane świdnickiemu działaczowi „Solidarności” Janowi Kazimierczakowi. Ponieważ główne wydanie Dziennika Telewizyjnego było o godzinie 19.30, to działacze świdnickiej „Solidarności” zorganizowali protest w formie spacerów na dzisiejszej ulicy Niepodległości. Sam fakt takiej formy protestu z czasem po kilku dniach umasowionej, bo w Świdniku czy później w Lublinie bywało, że w spacerach brało udział po parę tysięcy osób, sprawił, że władze zareagowały represjami. 

 

Część mieszkańców na znak protestu wystawiała w oknach odbiorniki telewizyjne.

CZYTAJ: „Jedyne w swoim rodzaju”. Wyjątkowe zabawki w lubelskim Mikromuzeum [ZDJĘCIA]

11 lutego 1982 roku komuniści wprowadzili w Świdniku godzinę milicyjną już od godz. 19.00, w odpowiedzi świdniczanie zaczęli wychodzić na ulice po godz. 17.00.

Za swoją postawę mieszkańcy Świdnika otrzymali w 1982 roku Krzyż Solidarności.

Obchody 42. rocznicy Świdnickich Spacerów odbędą się jutro (6.02).

LilKa / opr. LisA

Fot. mok.swidnik.pl

Exit mobile version