W programie „Na własne uszy” proponujemy państwu wysłuchanie reportażu pt. „Przeznaczeni do czarnej roboty”.
W Niemcach pod Lublinem w latach 1942 -1944 funkcjonował Obóz Pracy Budowlanej Baudienst 401 Niemce. Młodzi Polacy, tzw. junacy, zmuszani byli do pracy na rzecz fabryki amunicji, miejsca zwanego przez okoliczną ludność “Mulakiem”. Na wiele lat historia obozu mieszczącego się w szkole w Niemcach została zapomniana.
Pani Teresie Zembrzyckiej, autorce dokumentującej w książkach dzieje Niemiec i okolicznych miejscowości, udało się zebrać wiele cennych informacji i relacji na temat funkcjonowania obozu. Tragiczny los spotkał kilku z junaków, z którymi łączą panią Teresę więzi rodzinne. Ostatnio na budynku szkoły umieszczona została tablica pamiątkowa poświęcona pamięci młodzieży zmuszanej przez Niemców do pracy.
W audycji głos zabierają:
– Teresa Zembrzycka – regionalistka z Woli Niemieckiej, która zebrała i opracowała materiały w trzech książkach w cyklu „Ocalić od zapomnienia”, poświęconych dziejom miejscowości Niemce i okolicznych wsi
– Wiesław Zembrzycki – mąż Teresy Zembrzyckiej, przez wiele lat pracował po wojnie w miejscu tzw. Mulaku
– Wiesław Kasperek – emerytowany nauczyciel szkoły podstawowej w Niemcach, jedna z osób redagujących książki „Ocalić od zapomnienia”
– Stanisław Brzozowski z Woli Niemieckiej, jego brat Józef służył jako junak w obozie w Niemcach
– Jerzy Wójcik – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marty z Budnych Łosiowej w Niemcach
– Barbara Józefacka – wicedyrektor tejże szkoły
– Paweł Skrok – z Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN oddział w Lublinie
Zaprasza – Mariusz Kamiński.
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe (Junacy ze Służby Budowlanej Baudienst)