22.02.2024 Informator kulturalny

425297813 806366568187388 4781358654063128075 n 2024 02 22 123907

Nowy przekład „Sztukmistrza z Lublina” – spotkanie w Teatrze NN

Jedno z najlepiej znanych dzieł noblisty Izaaka Bashevisa Singera, powraca w nowym wydaniu. To opowieść, która przenosi w świat magii, tej wyczarowywanej przez sztukmistrza Jaszę, ale i jeszcze innej – zanurzonej w świecie chasydów, żydowskiej kultury i obrzędowości. Balansując na krawędzi: życia, moralności, kultur, religii, sztukmistrz szuka wolności i jakoś wciąż się od niej oddala. 

Choć książka doczekała się wielu przekładów, po raz pierwszy bezpośrednio z oryginału w języku jidysz. Autorem przekładu jest prof. Monika Adamczyk-Garbowska. 

Podstawą przekładu dla prof. Moniki Adamczyk-Garbowskiej był „Der kuncnmacher fur Lublin” wydany w formie książkowej w jidysz w 1971 r. w Tel Awiwie.

Dotychczas w Polsce znany był przekład z angielskiego sprzed 40 lat. Singer tworzył niemal wyłącznie w jidysz, a zyskał sławę na świecie dzięki przekładom na angielski, które często były dostosowywane do amerykańskiego czytelnika. Stąd wiele szczegółów typowo wschodnioeuropejskich dotyczących np. topografii, kulinariów, nazw własnych, czy powiedzonek było upraszczanych. 

Dzisiejsze spotkanie z autorką, promujące nowy przekład rozpoczyna się o 17:00 w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”. 

Zwiedzanie fotograficznego atelier w Zaułku Hartiwgów

Jak wygląda ciemnie fotograficzna? Czym jest technika ambrotypii? W jaki sposób do fotografii służył papier oraz szkło? Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na zwiedzanie warsztatu fotograficznego prowadzonego przez Romana Krawczenkę artystę fotografika.

W małym popołudniowym programie odwiedzając to magiczne miejsce można dowiedzieć się, jak wyglądało i funkcjonowało dawne atelier fotograficzne oraz na czym polegała praca fotografa i laboranta przełomu XIX i XX wieku.

Podczas wizyty można będzie zapoznać się z historią i dawnymi technikami fotografii. 

Początek o 16:00 w Zaułku Hartwigów przy ul. Kowalskiej 3 w Lublinie

Wystawa „Dusha Niepodległości”

„Dusha Niepodległości” to tytuł wystawy prac artystycznych ukraińskiej młodzieży. W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie można oglądać 30 obrazów pokazujących wojnę w Ukrainie.  

– Każdy obraz pokazuje wewnętrzne przeżycia artystów – mówi jedna z artystek wystawy „Dusha Niepodległości”. – Z jednej strony powinniśmy pokazywać już istniejącą kulturę, ale także bardzo ważne jest, by tworzyć coś nowego. Dodatkowo, każda osoba za granicą prezentuje swój kraj, a taki projekt daje możliwość pokazać nasz kraj na większą skalę. [POSŁUCHAJ PONIŻEJ]

Wystawę „Dusha Niepodległości” można oglądać w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie. Będzie ona dostępna do 20 marca. 

Kryminalny czwartek z Jędrzejem Pasierskim

– Jeśli historia jest ciekawa wcale nie potrzebuje scen przemocy, a sceny przemocy nie budują historii, tylko mogą coś tuszować – mówi w jednym z wywiadów Jędrzej Pasierski, autor serii kryminałów o podkomisarz Ninie Warwiłow, która rozwiązuje zagadkę morderstwa na oddziale psychiatrycznym. Jędrzej Pasierski gościem spotkania z cyklu Kryminalne Czwartki w Polskim Radiu Lublin. 

W 2020 roku został laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru – najważniejszego polskiego wyróżnienia za najlepszą kryminalną powieść roku.

Podczas dzisiejszego spotkania autor opowie o siódmej z serii książek o Ninie Warwiłow zatytułowanej „Źródło”. Początek wydarzenia w studiu imienia Zbigniewa Stepka w siedzibie Radia Lublin o godzinie 18.

Spotkanie będzie transmitowane na stronie internetowej radiolublin.pl i profilu Radia Lublin i Stowarzyszenia Radia Lublin na Facebooku i radiowym kanale YouTube.

Fot. Brama Grodzka (Grodzka Gate)

Exit mobile version