20.02.2024 Informator kulturalny

428433343 354072340952280 4319040066905869697 n 2024 02 20 102346

W Kinie Bajka projekcja filmu dokumentalnego i spotkanie z autorem – Oswaldo Rodrigo Pereirą 

Dzięki pracy trafił na szczyt, dosłownie i w przenośni. Oswald Rodrigo Pereira to dziennikarz telewizyjny, filmowiec, a także himalaista. Jego najnowsza produkcja „The silent escape” jest wyświetlana w ramach tournee w ponad 20 krajach świata.

Dokument opowiada o morderczej wyprawie na dwa ośmiotysięczniki, która była ogromnym wyzwaniem zarówno dla Oswalda jak i Bartka Ziemskiego.

Podczas aklimatyzacji na pierwszym z nich lawina porwała cały ich sprzęt przygotowany do ataku szczytowego. Mimo to, między innymi dzięki wsparciu innych wspinaczy, udało im się skompletować zapasowy ekwipunek i 17 kwietnia stanęli na szczycie Annapurny, bez wspomagania się dodatkowym tlenem z butli. Bartek zjechał ze szczytu na nartach (był to pierwszy polski zjazd), Oswald zrobił z tego dokumentację filmową i fotograficzną, a potem zszedł do bazy. Niespełna miesiąc później stanęli na szczycie Dhaulagiri jako pierwsi w sezonie, również bez korzystania z dodatkowego tlenu i bez osobistego wsparcia Szerpów. Bartek zjechał z wierzchołka na nartach (był to pierwszy pełny zjazd w historii), Oswald ponownie sfotografował i sfilmował ten wyczyn ze szczytu.

Seans filmu dokumentalnego „The silent escape” rozpoczyna się o 18:00 w Kinie Bajka. Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami.

Kolejne premierowe spektakle w Teatrze Andersena

Po latach na deski Teatru Andersena w Lublinie powraca spektakl „Idziemy po skarb” w reżyserii Ireneusza Majewskiego. To teatralna adaptacja dziecięcej bajki autorstwa Janoscha – niemieckojęzycznego pisarza. Na scenie dobrze znani lubelskiej publiczności aktorzy.

Spektakl podzielony będzie na dwie 25 minutowe części. Główni bohaterowie – Tygrys i Miś -zdecydowali, że będą bogaci. Podczas długiej podróży docenią, że o wiele cenniejsi od złota w kieszeni są bliscy. „Idziemy po skarb” wraca do Teatru Andersena nieprzypadkowo. To nawiązanie do historii tego miejsce. W tym roku przypada 70-lecie tej instytucji kultury.

Przez blisko godzinę aktorzy mają utwierdzić w przekonaniu najmłodszych, że uniwersalne prawdy o istocie przyjaźni i wspólnym dążeniu do szczęścia są ważne. Dla Ireneusza Maciejewskiego, który odpowiada za reżyserię, to mały powrót do przeszłości. Sztuka „Idziemy po skarb” była dla niego 18 lat temu reżyserskim debiutem.

– Przedstawienie jest skierowane nie tylko dla najmłodszych widzów – podkreśla reżyser Ireneusz Maciejewski. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]

Przedstawienie przeznaczone jest dla dzieci w wieku od 3 lat, młodzieży i dorosłych. Szczegółowy repertuar znajdą Państwo na stronie teatrandersena.pl.

Drzeworyty Sebastiana Skowrońskiego na wystawie w Galerii Podlaskiej

Wystarczy fragment drewnianej deski, farba drukarska, tusz lub tempera i papier, by stworzyć jedną z najstarszych technik graficznych. Choć większość skojarzeń z tą techniką to zamierzchłe czasy i Daleki Wschód, także w Polsce jest duże grono artystów, którzy tworzą drzeworyty. To m.in. Sebastian Skowroński, którego prace mogą Państwo oglądać w Galerii Podlaskiej na wystawie “Moja droga do dojrzałości”.

Skowroński w 2016 roku był nominowany do nagrody „The 4th Graphic Art Biennial of Szeklerland” w Rumunii, a w 2017 nominowany do udziału w albumie The Best Polish Illustrators 3.

Jak twierdzi autor, na wystawie poprzez sztukę możemy poszukiwać opowieści w kunszcie kompozycyjnym, różnorodności tematycznej zespolonej drogą dorastania, a więc kształtowania się czarnobiałych słów w giętkich liniach metafor.

Prace można oglądać do 6 marca.

Fot. Teatr Andersena w Lublinie FB

Exit mobile version