Zaledwie jedna trzecia kobiet w Polsce zgłasza się na profilaktyczną mammografię. Jest to badanie, które pozwala wykryć raka piersi we wczesnym stadium, kiedy możliwe jest całkowite wyleczenie.
– Jednak mimo wielu akcji informacyjnych, zbyt mało Polek korzysta z bezpłatnych badań, które mogą uratować życie – powiedziała doktor Joanna Streb, konsultant wojewódzka w dziedzinie onkologii klinicznej w Małopolsce. – Smutne jest to, że są pacjentki, które zgłaszają się w czwartym stopniu zaawansowania, kiedy rak jest już w rozsiewie, albo widać guz gołym okiem, a na to trzeba czasu – stwierdziła. Podkreśliła, że w wyniku badań przesiewowych jest możliwość wykrycia wczesnych zmian, a to daje to szansę na całkowite wyleczenie.
CZYTAJ: Początek Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy
W 2023 roku ministerstwo zdrowia rozszerzyło “Program profilaktyki raka piersi”. Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety w wieku 45-74 lat.
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór u pań. Każdego roku około 20 tysięcy Polek dowiaduje się, że ma ten typ nowotworu. W Polsce z powodu raka piersi co roku umiera siedem tysięcy kobiet.
RL / IAR / opr. ToMa
Fot. archiwum