„Stary” szpital w Zamościu od nowego roku uruchomił dwie nowe poradnie: geriatryczną i leczenia bólu. Specjaliści w nich zatrudnieni udzielają porad bezpłatnie w ramach NFZ.
CZYTAJ: RSV w Lubelskiem. Mniej dzieci w szpitalach
– Decyzja o uruchomieniu takich poradni wynika z mapy potrzeb województwa lubelskiego. Ponadto w mieście takich poradni nie ma, ale to nie wszystko – mówi prezes Zamojskiego Szpitala Niepublicznego, Damian Miechowicz. – Dzisiaj bóle przewlekłe, po przebytej chorobie onkologicznej czy urazach są czasami bardzo poważnym problemem, który jest narastający. Dlatego, że tego typu pacjentów żyjących dłużej przybywa. Widzieliśmy potrzebę, która wynikła z rozmów z pacjentami, którzy byli pacjentami naszego szpitala i którzy nierzadko też korzystają z naszych innych poradni. Poradnia geriatryczna powstała z oczywistych względów – starzejące się społeczeństwo. Często to są osoby, które nie są na tyle chore, żeby przebywać w zakładach opiekuńczo-leczniczych, natomiast mogą bardzo dobrze funkcjonować. Też nie zawsze lekarze rodzinni posiadają wiedzę i umiejętności, żeby rozwiązywać wszystkie ich problemy, dlatego postanowiliśmy stworzyć takie miejsce.
– O czymś takim jeszcze nie słyszałem, a trochę się tym interesuję. Jeśli coś takiego będzie, to będę z tego korzystał. Cieszymy się z tego powodu – mówią mieszkańcy. – Może kiedyś skorzystam. To jest bardzo potrzebne, bo jest sporo osób starszych, które potrzebują pomocy, opieki.
– Często pacjenci chodzą po kilku specjalistach, którzy leczą według standardów i swojego sposobu leczenia – mówi Ewelina Nizioł, lekarz neurolog i geriatra. – Natomiast nie ma lekarza, który by spajał to całe leczenie. To są pacjenci, którzy przychodzą z całą listą leków. Od każdego lekarza mają po 5-6 leków. Często one się wykluczają, kłócą albo wzmacniają swoje działania do poziomów toksycznych. Geriatria musi te wszystkie leki ze sobą związać, ocenić czy wszystkie te leki są niekoniecznie potrzebne danemu pacjentowi, czy są koniecznie potrzebne w danej chorobie, czy możemy z części leków zrezygnować. Tak naprawdę powyżej 3-4 leków nie jesteśmy dokładnie stwierdzić interakcji między tymi lekami.
– Jesteśmy starzejącym się społeczeństwem. To jest miasto emerytów. Jesteśmy coraz słabsi, mamy coraz więcej dolegliwości, różnego rodzaju bóle i oczywiście jest to jak najbardziej potrzebne – dodaje mieszkanka Zamościa.
– Od stycznia uruchamiamy poradnie leczenia bólów w naszym zamojskim szpitalu – mówi Marcin Kura, lekarz anestezjolog. – Pacjenci szukają pomocy u różnego rodzaju specjalistów. Najważniejsze jest w bólu znaleźć przyczynę i ją wyleczyć, natomiast nie zawsze się da. Często uzyskujemy informacje, że jakiś lekarz specjalista, chirurg, neurochirurg, rehabilitant zrobił wszystko, co mógł, a tak naprawdę dalej boli. I wtedy pojawiamy się my z naszą ofertą, żeby im pomóc i znaleźć jakieś rozwiązanie. Nie zawsze jest ono w 100 procentach skuteczne, ale zawsze się staramy, żeby ten poziom komfortu im poprawić. Czy można wyleczyć sam ból? Można zmniejszyć jego odczuwanie na wielu poziomach, można zmodyfikować szlak jego przewodzenia i to robią leki. Można też zadziałać psychologicznie. Pacjenci uwrażliwiają się psychicznie na swoje dolegliwości i tutaj to, że nie spotykają się ze zrozumieniem, powoduje pogłębienie dolegliwości.
– Od pomysłu do realizacji jest też proces kontroli. Narodowy Fundusz Zdrowia, bo on jest płatnikiem za te świadczenia, bardzo wnikliwie i szczegółowo sprawdza bazę lokalową, czy posiadamy niezbędny sprzęt, ale przede wszystkim czy posiadamy niezbędny personel. Kontrola przebiegła bez żadnego problemu. Pieniądze się znalazły, choć póki co to nie są duże kwoty. Na obie poradnie to jest około 60 tys. zł w skali roku. Mamy obiecane, że jeśli zainteresowanie będzie duże i przekroczymy zakontraktowane limity, to NFZ będzie regulował należności też za nadwykonania, zresztą od paru dobrych lat nie ma problemu z płatnościami za nadwykonania, co w przypadku takich jednostek jak nasza jest niezwykle ważne – dodaje Damian Miechowicz.
CZYTAJ: Diety wegańska i wegetariańska związane z wyraźnie niższym ryzykiem Covid-19
Nowe poradnie mieszczą się w niskim budynku tuż obok wjazdu do szpitala od strony ul. Peowiaków (w tym samym miejscu działa świąteczna i nocna opieka zdrowotna). Warunkiem skorzystania z porad jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Telefon do rejestracji: 84 677 51 11.
AP / opr. AKos
Fot. AP
Harmonogram pracy:
Poradnia Leczenia Bólu: środa w godz. 8:00 – 12:00 oraz w godz. 14:00-18:00; czwartek w godz. 11:00 – 15:00.
Poradnia Geriatryczna: wtorek w godz. 14:00 – 18:00, środa w godz. 11:00 – 15:00, piątek w godz. 8:00 – 12:00.