Wydarzyło się w 2023. Królowa art déco w Lublinie

kra 6608 2023 11 30 154913 2024 01 01 194805

Kolekcja 22 obrazów i prac Tamary Łempickiej – tak Muzeum Narodowe w Lublinie prezentuje jedyną w Polsce i na świecie stałą ekspozycję poświęconą twórczości królowej art deco. Na zamku lubelskim trwa także digitalizacja archiwum rodziny malarki, które do tej pory było w Houston, w Teksasie. Lubelskie muzeum stało się wiodącą instytucją jeśli chodzi o twórczość jednej z najwybitniejszych artystek polskiego pochodzenia i podsumowało ostatni rok swoich działań.

CZYTAJ: Muzeum Narodowe w Lublinie nominowane do prestiżowej nagrody

– Lublin zyskał na tej wystawie bardzo wiele, przede wszystkim więcej turystów – uważają zwiedzający wystawę. – Lublin w ogóle inspiruje i jestem dumna, że przyciąga ludzi z całej Polski. Nie interesuję się bardzo twórczością malarską, ale na Łempicką poszłam bez zastanowienia. Kiedy koleżanka powiedziała, że jest ta wystawa, od razu kupiłam bilety, jeszcze przed północą.

– Jestem pierwszy raz na tej ekspozycji i jestem pod ogromnym wrażeniem także historii, które usłyszałam. Wiele faktów słyszałam po raz pierwszy.

– Ten rok był bardzo intensywny. Podczas pierwszego otwarcia zaprezentowaliśmy 18 prac, które Muzeum zakupiło od przyjaciela artystki, Victora Manuela Contrerasa – mówi kustosz Muzeum Narodowego w Lublinie Łukasz Wiącek. – Już w listopadzie udało nam się pozyskać kolejne trzy prace Tamary Łempickiej ze wspomnianej wcześniej kolekcji. Udało nam się łącznie zgromadzić 22 obiekty, które prezentują twórczość artystki od bardzo wczesnych lat 20., aż po ostatni obraz, który został na sztalugach Tamary Łempickiej w jej sypialni w dniu jej śmierci. Staraliśmy się pokazać, jak zmieniał się styl Tamary Łempickiej, jak starała się odnaleźć w każdej kolejnej dekadzie swojego życia.

CZYTAJ: „Przed nami jeszcze wiele do zrobienia”. Trwa dygitalizacja archiwum Tamary Łempickiej

– Jestem drugi raz w Lublinie. Nie przyjechaliśmy specjalnie, ale kiedy weszliśmy na Zamek stwierdziłem, że chętnie jeszcze raz zobaczę Tamarę. Znam twórczość Tamary, natomiast nie byłam jeszcze w miejscu, gdzie by loby tyle jej dzieł. To fajny pomysł, żeby zamknąć to w takiej formule, żeby można się przejść i zobaczyć twórczość jej życia z bardzo różnych okresów.

– Ta druga odsłona, która teraz ma miejsce, została uzupełniona o korytarz, który został włączony do galerii. Na korytarzu prezentujemy oś czasu, biogram artystki uzupełniony nie tylko informacjami z jej życia i twórczości, ale również uzupełniony został o część memorabiliów. W tym momencie już możemy oglądać m.in. medal z 29 roku z Poznania, którym Tamara Łempicka wszędzie się zawsze chwaliła czy mundur, który kiedyś zaprojektowała.

CZYTAJ: Lubelskie muzeum bogatsze o kolejne dzieła królowej art déco [ZDJĘCIA]

W tej chwili archiwum, które jest własnością rodziny, na co dzień znajduje się w Houston, od połowy tego roku jest w Muzeum Narodowym w Lublinie – mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Lulinie Katarzyna Mieczkowska: – Archiwum Łempickiej jest niezwykle złożone choćby ze względu na to, że tkwi w nim pięć języków. Są tam wycinki prasowe z okresu lat 20. Aż do lat 90. To wymaga pracy bardziej archiwistycznej związanej z tłumaczeniem. To będzie kolejny etap. Kończymy etap digitalizacji obiektów i wycinków prasowych, ale także troszkę staramy się przedłużyć oryginalny żywot tym wycinkom prasowym i poddajemy je lekkiej konserwacji, pracom zabezpieczającym, żeby ten materiał w oryginale faktycznie zachował się także dla przyszłych badaczy i pokoleń. Wersja zdigitalizowana będzie bardzo ułatwiała możliwość korzystania z tego materiału.

CZYTAJ: „Naprawdę warto”. Tamara Łempicka już na stałe na lubelskim Zamku [ZDJĘCIA]

– Łempicka pod koniec życia wyprowadziła się do Meksyku. Zamieszkała w mieście nazywanym miastem wiecznej wiosny. Contreras obiecał Łempickiej, że przekaże część obiektów do instytucji publicznej. Faktycznie dotrzymał słowa, więc prace przyleciały do nas w Meksyku. Było to ogromne przedsięwzięcie, tym bardziej jesteśmy zadowoleni, ponieważ do tej pory w publicznych instytucjach znajdowały się tylko dwa obrazy Tamary Łempickiej – Znużenie w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz Martwa Natura w Muzeum Mazowieckim w Płocku. Cieszymy się, że to właśnie Muzeum Narodowe w Lublinie, które jako pierwsze zorganizowało wystawę Tamary Łempickiej w Polsce i przywróciło pamięć o niej w naszym kraju, obecnie może prezentować stałą ekspozycję poświęconą artystce.

– Przyciąga swoją osobowością i podejściem do swojej twórczości. Kunszt, talent Tamary, pomysłowość – to sztuka, ale i wspaniale prosperujący biznes. Jest to więc bardzo ciekawa postać – kontrowersyjna, ale bardzo ciekawa.

Stała wystawa „Tamara Łempicka ponad granicami” prezentowana jest od 23 czerwca 2023 roku. Od tego czasu obejrzało ją 16 tys. zwiedzających.

CZYTAJ: Lubelskie muzeum wzbogaci się o kolejne dzieła Tamary Łempickiej [ZDJĘCIA]

RyK/ opr. DySzcz

Fot. Krzysztof Radzki/ archiwum

Exit mobile version