Wierni umieszczają ten napis na drzwiach. Jak napisać go poprawnie?

414136162 734856664948233 4380088881831775041 n 2024 01 06 115407

6 stycznia Kościół katolicki i chrześcijanie innych wyznań obchodzą uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie nazywaną „Trzech Króli”. Jest to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Od III wieku obchodzono je już na Wschodzie, a pod koniec IV stulecia przyjął je Zachód.

CZYTAJ: Uroczystość Objawienia Pańskiego – jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich

Co piszemy na drzwiach w Trzech Króli?

Na pamiątkę darów, które Chrystusowi złożyli mędrcy – złota, kadzidła i mirry- w kościołach święci się kredę i kadzidło. Kredą wypisuje się na drzwiach domów litery K+M+B lub C+M+B oraz cyfry nowego roku. Ten napis rodzi wśród wiernych niemałe kontrowersje. Jedni twierdzą, że poprawną formą jest skrót C+M+B, który ma być pierwszymi literami łacińskiego zdania: „Christus mansionem benedicat”, to znaczy „Niech Chrystus błogosławi ten dom”. Inni z kolei piszą na swoich drzwiach litery K+M+B, które mają oznaczać imiona Magów: Kacper, Melchior i Baltazar.

Która forma jest poprawna? Jak tłumaczył rzecznik Episkopatu Polski, ks. Leszek Gęsiak SJ, prawidłowe są obie formy. Napis na drzwiach jest wyrazem prośby o błogosławieństwo Chrystusa przez wstawiennictwo świętych Mędrców. Wykładnia Kościoła w tej kwestii jest zawarta w „Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii”, opublikowanym 17 grudnia 2001 roku przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, za zgodą Ojca Świętego Jana Pawła II.

CZYTAJ: Orszak Trzech Króli w Lublinie. Będzie wspólne śpiewanie i występ trębacza [ZDJĘCIA]

RL / IAR / opr. WM

Fot. Czytelniczka Karolina

 

Exit mobile version