Od dwóch tygodni mieszkańcy Zamojszczyzny mogą korzystać z nowego przystanku kolejowego w Żurawnicy między Zwierzyńcem a Szczebrzeszynem. Od tego czasu zatrzymało się na nim ponad 120 pociągów jadących w kierunku Zwierzyńca, Rzeszowa czy Lublina.
Nowy, jednokrawędziowy peron został dostosowany także do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ustawione są wiaty, ławki, a rowery można zostawiać przy specjalnych stojakach. Do peronu można dojść chodnikiem z pochylnią.
CZYTAJ: Atrakcje pięknego Roztocza. Co warto zobaczyć? [ZDJĘCIA]
Przystanek w Żurawicy jest wykorzystywany przede wszystkim przez pasażerów jadących do pracy czy szkół, korzystających z linii kolejowej nr 69 – na trasie Rejowiec-Hrebenne.
Inwestycja za ok. 2 mln zł powstała w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.
PKP PLK przypomniały, że to piąty – po Wólce Niedzieliskiej, Niedzieliskiej Kolonii, Szczebrzeszynie Miasto i Długim Kącie – obiekt, który zapewnia wygodny dojazd do pracy i szkół na linii kolejowej 69.
W komunikacie podano również, że od końca 2023 r. pasażerowie korzystają ze zmodernizowanego przystanku Zamość Starówka (na linii kolejowej nr 72), który po przebudowie jest dłuższy. Taka zmiana – jak wyjaśniono – umożliwia przewoźnikom sprawniejsze planowanie postojów, w tym zatrzymywanie się dłuższych pociągów dalekobieżnych.
CZYTAJ: Jak chronić się przed cyberatakami? Rozmowa z ekspertem
Obecnie w woj. lubelskim trwają prace przy budowie i modernizacji 5 kolejnych przystanków z Programu Przystankowego. Są to przystanki w Milanowie, Bezwoli, Lisiowólce, Jaskach, Aleksandrowie na linii kolejowej nr 30, między Lublinem a Łukowem. Projektowany jest również przystanek w Chełmie Miasto.
W województwie lubelskim program obejmuje 20 lokalizacji. Jego wartość sięga ok. 57 mln zł
PAP / RL / FiKar / opr. LisA
Fot. pixabay.com